Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Po zmroku wyszli na spacer. Pokazywali, jak niewiele trzeba, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo (zdjęcia)

Noś odblaski, bądź widoczny! – to hasło, które promują mieszkańcy Zemborzyc. Co ważne, oprócz słów są też czyny. Po raz kolejny zaprezentowali, że osoba piesza swoją obecność na drodze może bez problemu wskazać kierowcom już z daleka.

W niedzielę, w podlubelskich Zemborzycach, zorganizowano Odblaskowy Spacer. Była to już druga edycja edycja tego wydarzenia, którego celem jest rozpowszechnianie świadomości wśród kierowców i pieszych, jak ważna jest prawidłowa widoczność na drodze.

Termin nie jest przypadkowy. Okres jesienno zimowy to czas, kiedy coraz wcześniej zapada zmrok. To przekłada się na wzrost liczba zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Część z nich niestety kończy się tragicznie w skutkach.

Od lat policja, jak też wiele organizacji apelują, aby poruszając się pieszo nie zapominać o elementach odblaskowych. Ma to ogromne znaczenie, gdyż osoba taka jest widoczna dla kierowcy samochodu z odległości nawet z 150-200 metrów.

Tymczasem jeżeli chodzi o pieszych nie posiadających żadnych elementów odblaskowych, a na dodatek ubranych w odzież ciemnego koloru, to tak naprawdę są oni niewidoczni dla kierowców. W większości przypadków kierowcy, którzy potrącili pieszego wyjaśniają, że dostrzegli go w ostatniej chwili i nie mieli już szans na jakąkolwiek reakcję.

Dlatego też niezwykle ważna jest edukacja. Odblaskowy Spacer wyruszył jednocześnie z czterech miejsc, a zakończył w świetlicy wiejskiej. Mimo deszczowej pogody wydarzenie zgromadziło szereg mieszkańców, najmłodsi uczestnicy mieli po 2 lata. Wszyscy maszerowali w kamizelkach, mając na sobie odblaskowe opaski oraz byli wyposażeni w latarki.

Na koniec odbyła się pogadanką o zasadach bezpieczeństwa. Na wszystkich czekały też słodkości przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zemborzycach Tereszyńskich.

8 komentarzy

 1. Maria moher na socjalu mądra.

  Myślicie że Świdnik jako sztuczny twór jak ZSRR zniknie z czasem z mapy miast w Polsce, jak to jest z wsiami ?

 2. Trzeba też uczyć te małe dzieci ,aby nie oceniały człowieka po wyglądzie , że jest głupi i kieruje samochodem ,tylko żeby oceniały kierowcę , że przepuszcza je na przejściu czy na przejeździe rowerowym a nie rzadko blokuje takich co jadą za szybko i nieuważnie

 3. Na wsi brak zajęcia jak widać

 4. Zamiast nosić odblaski bezpieczniej jest schodzić z jezdni jak jedzie samochód.

  • Odblaski ważna rzecz, ale przepisy nakazują pieszemu zejście z jezdni na pobocze i ustąpienie jadącym autom. A tym czasem 99,999% pieszych idzie pewnie jezdną jakby byli nieśmiertelni.

   • Skąd wziąłeś te 99,999% ? Potrafisz podać źródła tej statystyki?
    Spośród tych pieszych, jakieś 80% to osoby posiadające Prawo Jazdy.
    Tak słabo oceniasz znajomość przepisów u kierowców?

 5. Dlaczego nie mieli kasków?

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112