Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Po raz kolejny wyruszą śladem zaporczyków. Kilkaset osób przemaszeruje z Bełżyc do Poniatowej

W sobotę, 20 kwietnia, już po raz jedenasty, wyruszy z Bełżyc największy rajd historyczny w Polsce, czyli im. mjr. cc. „Zapory”. Co roku bierze w nim udział kilkaset osób. Jego niepowtarzalna trasa za każdym razem wiedzie przez inne miejscowości.

Wyruszający już od 11 lat z Bełżyc Rajd im. mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Uczestniczy w nim również coraz więcej osób. Organizatorzy, którymi są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Miejski Dom Kultury w Bełżycach i Burmistrz Bełżyc, urozmaicają każdą kolejną edycję wydarzenia wyznaczając trasę w ten sposób, aby przebiegała m.in. śladami miejsc pamięci.

Dzięki temu podczas marszu można zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. „Zapory”, jak też miejscowości przez które wiedzie trasa. Szczególnie ważne jest to dla młodzieży, gdyż jednym z głównych celów wydarzenia jest odbudowa wśród młodego pokolenia pamięci o majorze i Zaporczykach, a także upamiętnienie i edukacja historyczna społeczeństwa na temat heroicznej walki o niepodległość Polski toczonej z silniejszym wrogiem.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w sobotę o godzinie 8.00 zbiórką na bełżyckim Rynku. Pół godziny później nastąpi wymarsz uczestników. Po drodze zatrzymają się w Zalesiu, Trzcińcu i Wronowie, miejscem docelowym jest zaś skwer koło ulicy Brzozowej w Poniatowej. Tam odbędzie się m.in. rozlosowanie nagród wśród uczestników. Zaplanowano też konkurs historyczny.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z IPN Oddział Lublin, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Fundacją Niepodległości w Lublinie. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym Rajdu.

8 komentarzy

  1. Dobrodziej frasobliwy

    Przy podobnych okazjach zwykłem myśleć, że różnym ludziom, rozmaicie pod deklami fermentuje.
    Tym akurat tak odwaliło.

    • Dla ciebie ludzie nie mogą mieć zainteresowań czy pasji tylko sfermentowane pod deklem. A to tobie od tych wynurzeń prędzej sfermentuje niż im.

    • tobie codzinnie fementuje, co widać w komentarzu

  2. Pies jak się nudzi to ponoć jaja liże, a ludzie organizują sobie a to drogi krzyżowe, a to marsze trzech króli, a ci tu omawiani podreptają se po okolicach, gdzie sam Zapora raczył rabować.

Dodaj komentarz