690 680 960

Po raz kolejny przeszli śladami Zaporczków. Jak zawsze nie zabrakło dodatkowych atrakcji (zdjęcia)

W sobotę z Bełżyc wyruszył największy rajd historyczny w Polsce, czyli im. mjr. cc. „Zapory”. W tym roku jego trasa wiodła do Nałęczowa.

W miniony weekend, już po raz dziewiąty, odbył się Rajd im. mjr. cc. „Zapory”. Wydarzenie zorganizowane przez Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” i Burmistrza Bełżyc przyciągnęło liczne grono uczestników. Całość rozpoczęła się w sobotę o godzinie 9:00 w parku w Bełżycach powitaniem przybyłych przez Komendanta Rajdu Rafała Dobrowolskiego oraz burmistrza Ireneusza Łuckę. Następnie zapalono znicze oraz złożono kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Partyzanckiej oraz na mogiłach Zaporczyków. Zgromadzeni otrzymali też błogosławieństwo od księdza Krzysztofa Wójcika.

Tak jak co roku trasa Rajdu została wyznaczona w ten sposób, aby przebiegała m.in. śladami miejsc pamięci. Tym razem były to Podole, krzyż „Tygrysa” w Ignacowie oraz pomnik Tadeusza Kościuszki i pomnik Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego Poległych w latach 1939-1945 w Wojciechowie. W tej ostatniej miejscowości zorganizowano również miejsce odpoczynku, gdzie uczestnicy mogli też posilić się ciepłym bigosem czy też upiec kiełbaski na ognisku. Po przerwie zgromadzeni udali się przez Nowy Gaj do Nałęczowa, gdzie przy pomniku przy ulicy Harcerskiej zostało odprawione nabożeństwo polowe.

Podczas marszu można było zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. „Zapory”, jak też miejscowości przez które wiodła trasa. Szczególnie ważne jest to dla młodzieży, gdyż jednym z głównych celów wydarzenia jest odbudowa wśród młodego pokolenia pamięci o majorze i Zaporczykach, a także upamiętnienie i edukacja historyczna społeczeństwa na temat heroicznej walki o niepodległość Polski toczonej z silniejszym wrogiem.

W niedzielę w kościele w Bełżycach odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy w asyście Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24. Pułku Ułanów z Kraśnika przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Partyzanckiej. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie na placu przy ul. Szpitalnej odbył się pokaz musztry kawaleryjskiej oraz sztuki posługiwania się bronią ułańską. Z kolei w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach wystawiony został spektakl „Zapora. Nigdy się nie poddamy!”.

Portal lublin112.pl był patronem medialnym wydarzenia.

(fot. Miejski Dom Kultury w Bełżycach)

12 komentarzy

 1. zasobki pisowskie maszerują pod flagą. No cóż, dyrdymałów wciąż pełno. To tzw. wyklęcie, przez samych siebie.

 2. Ksiadz Rafał Wójcik? Chyba Krzysztof!!!

 3. To kto w naszej „historii” – był bohaterem a kto zdrajcą ? Bo jak widzę to co kilka lat się zmienia ?

 4. Takie gloryfikowanie „leśnych ludzi” bez obiektywnego komentarza to putinowska propaganda. Dlaczego nie mówi się młodym ludziom, że ci :bohaterowie” po to by wróciła przedwojenna Polska z bardzo niesprawiedliwym podziałem społecznym i powszechna biedą mordowali innych Polaków a zwykłą ludność przede wszystkim wiejską po prostu grabili. Moim zdaniem to nie są postacie do naśladowania. Szczególnie, że większość z nich walczyła tylko w swoim własnym interesie i pobudek osobistych a nie dla jakiejś wolności dla wszystkich Polaków.

 5. szanujmy przodków naszych

  Czytając komentarze należy się zastanowić jak można dać się uformować przez różne tfu eny, które wiecznie nadają że należy wyzbyć się naszej tradycji i historii – tylko oficjalne nie wskazują jawnie czym to zastąpić. Nasi przodkowie przez tysiąclecia wojowali o naszą Ojczyznę a teraz możemy utracić to co najważniejsze dzięki propagandzie podobnej do tej w Rosji gdzie mordy i gwałty nazywane są operacją specjalną zielonych ludzików. Czas się obudzić i znacząc od nowa budować patriotyczne postawy zaczynając np od takich marszów. Naród bez historii jest narodem bez przyszłości i te słowa warto aby były słyszane przez wielu również tych co służą za pożytecznych idiotów.

  • Kacapy po to są by POddawać POd wątpliwość patriotyzm i Polskość za to im płaci putler a hyży ruj obiecuje.

 6. Widzialem Ptaka Cień

  dziś rajd cc zaporczykow, jutro rajd ck dezerterów.

 7. Marsze tęczowych dewiatów jakoś mi nie przeszkadzają, niech się ośmieszają, a tu proszę…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie