Po południu prezydent Andrzej Duda odwiedzi nasz region. Weźmie udział w podpisaniu umowy na samoloty

Dzisiaj o godzinie 15:00 do Dęblina przyjedzie prezydent Andrzej Duda. W jednostce wojskowej 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego weźmie udział w podpisaniu umowy na dostawę myśliwców piątej generacji dla Sił Powietrznych RP.

W piątek po południu w województwie lubelskim gościć będzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, o godzinie 15:00 w Dęblinie weźmie udział w ceremonii podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych RP. W czasie wydarzenia planowane jest wystąpienie prezydenta.

Umowę podpisze Szef MON Mariusz Błaszczak w jednostce wojskowej 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Kontrakt przewiduje dostawę myśliwców piątej generacji, które mają zastąpić obecnie używane myśliwce MiG-29. W wersji, którą kupuje Polska, maszyny mają długość ok. 15,7 m, wysokość 4,38 m, a rozpiętość skrzydeł 10,7 m. Waga samolotów wynosi 13,3 t, maksymalna masa startowa ponad 31 ton, maksymalna prędkość to 1,6 Macha, maksymalny zasięg 2,2 tys. km, zaś zasięg bojowy ok. 1100 km.

Zgodnie z deklaracjami złożonymi w ubiegłym roku przez producenta samolotów koncern Lockheed Martin, pierwsze F-35 mają zostać dostarczone w 2024 r. Początkowo trafią jednak do bazy Luke w Arizonie, gdzie 24 polskich pilotów będzie odbywać szkolenia na tych maszynach. To samo dotyczy personelu naziemnego. Do służby w naszym kraju myśliwce mają wejść w 2026 roku. Komplet maszyn ma być w Polsce do 2030 roku.

Na razie Siły Powietrzne nie zdradziły, gdzie nowe samoloty będą stacjonować. Umowa obejmuje też kompleksowe szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz pakiet logistyczny, w skład którego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. Wartość umowy wynosi 4,6 mld dolarów.

(fot. prezydent.pl)

Zobacz również

46 komentarzy

 1. a amunicję kupił? czy tak jak z czołgami się cieszy na paradzie z tym swoim biskupim uśmieszkiem tylko nie ma świadomości, że nie są w stanie przebić nowszych czołgów tym co mają w lufie

 2. ruskie trole dziś w natarciu – nie podobają im się bazy USA w Polsce
  nie pasują im najnowsze F35
  ale jak POpaprańce kupowały złomy od ruskich to było krasiwa

 3. Na pewno powie kiedy bedzie wreszcie raport smoleński 100 razy przedkładany , ostatnio miał być pod koniec 2019 . w końcu 10 lat minęło i nic , kasa wzięta ale on powie przecież jest prezydentem wszystkich polaków . Czekamy …..

  • raportu szybko nie będzie bo nie ma wraku samolotu
   her Thusk wszystko dokładnie ustalił z Putinem na molo i w lesie katyńskim 7 kwietnia 2010
   co nie oznacza że mamy tematu nie badać i machnąć ręką na zbrodnię jakiej się dopuścili w imię przejęcia władzy

   • to ja wiem – przecież to ironia była . nie kumasz.Głupi naród ze wsi i małych miast uwierzy w każdą ich obietnicę

    • Przewodniczący na każdym przemówieniu i na każdej miesięcznicy potwierdza, że jesteśmy coraz bliżej poznania prawdy, powstał nawet film na ten temat. Natomiast osobiście będe bardzo zaskoczony jeśli kiedykolwiek ta prawdę odkryje i ogłosi.

 4. A mnie ciekawi jak te samoloty będą zabezpieczone w czasie przebywania na jednostce… tzn czy będzie jakiś system antyrakietowy taki żeby nam nie zniszczono tych samolotów zanim wystartują ?

 5. Dobrze, że po angielsku nie musi mówić, wystarczy, że w Davos pokazał jakim jest nieukiem.

 6. maliniak pie…ny

 7. nie chcę go widzieć !!!!!!!!!!!

 8. Służba zdrowia w ruinie, edukacja też, węgiel sprowadzany z rosji, gaz dwa razy droższy no ale od „przyjaciół” z ameryki 🙂 Ale na zabaweczki za miliardy stać ! I kogo nimi straszyć ? Bo chyba nie Rosję :))))

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska