Planował przeprowadzić zamach terrorystyczny na terenie woj. lubelskiego. Obywatel Ukrainy został zatrzymany

Trwa śledztwo w sprawie zatrzymanego obywatela Ukrainy, który planował przeprowadzić zamach terrorystyczny na terenie Polski. Jak informuje portal tvp.info, mężczyzna chciał zdetonować samochód pułapkę w Puławach.

Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek rano, że Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo przeciwko obywatelowi Ukrainy Maksymowi S. Mężczyzna został zatrzymany 4 grudnia. Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące przygotowania do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany.

W trakcie postępowania prokurator ustalił, że obywatel Ukrainy mieszkający w Polsce, od dwóch miesięcy, swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzał uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Zachowania Maksyma S., stanowiące groźbę popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym, doprowadziły do poważnego zastraszenia jego współpracowników i współlokatorów.

6 grudnia prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzut przygotowania do zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii.

Przygotowania te polegały na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu „samochodu pułapki” w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków w postaci pieniędzy oraz broni. Ponadto Maksym S. jest podejrzany o popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym polegającego na stosowaniu gróźb pobicia przez inne osoby o radykalnych poglądach religijnych, wobec poszczególnych osób z powodu ich bezwyznaniowości.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Lublinie wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Jak informuje portal tvp.info, do planowanego zamachu miało dojść w jednej z galerii handlowych w Puławach.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

23 komentarze

 1. Za sprawą Ukraińców w okolicach Puław robi się bardzo niebezpiecznie. Dobrze że służby w porę zareagowały.

 2. Skąd się biorą tacy ,którym można tak łatwo „wyprać” mózg ?

 3. Zatrzymany tydzien temu…to ciekawsza jest teraz konferencja na żywo o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury przez Banasiowy NIK na Ministerstwo Sprawiedliwości 😉

 4. We włodawie w liceum chyba ponad 60 już ich jest,

 5. Redakcjo – Napiszcie konkretnie czy to Muzułmanin czy inny radykał? Z artykułu nie wiadomo czy w imię Allacha chciał wysadzać czy po prostu mu się coś w głowie namieszało i chciał niewierzących na siłę nawracać.

 6. Może się wkurzył że na parkingu wiecznie nie ma miejsca.

 7. To tylko kwestia czasu, aż coś gdzieś rąbnie .
  Popapranców jest mnóstwo tylko dobrze się ukrywają.

 8. Jak nie muslim , a który katolik w bomby się bawi

 9. Cyt. „Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.” Za kradzież z włamaniem dostaje się więcej… chory kraj chorych ludzi…

 10. Wpuszcza sie ukraincow, nieszczepionych butnych nie sprawdza sie ich w zaden sposob ! To karygodne.

 11. Dlaczego nie wysadzi u siebie zielonych ludzików tylko w Polsce szuka rozgłosu na nie winnych obywatelach . Won z Polszy i więcej nie wpuszczać .

 12. Co się odwlecze to nie uciecze. Ile miesięcy posiedzi ?

 13. No to teraz osoby popierające ,, bratanie,, się z Ukraińcami mogłyby w końcu otworzyć oczy że ten naród nie zmienił się pod względem nienawiści do Polski i Polaków zupełnie od czasów Mordu na Wołyniu historia lubi się powtarzać.

  • Toteż pisałem pod wczorajszym artykułem o podwójnym morderstwie, że na razie rżną się między sobą, jak widać nasz czas się zbliża.

  • dokladnie! widac to na kazdym kroku,w pracy na ulicy i szkole, jakie podejcie maja do nas. czas otworzyc oczy drodzy koledzy i kolezanki

  • Tyle, że to nie wina narodowości, a religii. Ten Ukrainiec był świeżo upieczonym wyznawcą „religii pokoju, która nie ma nic wspólnego z zamachami”.

 14. Więcej ich wpuszczajmy tutaj do Polski Oni mają taką krew i nic i nikt ich nie zmieni!

 15. W doniecku ich Rosja Focusuje xDDD

 16. Otworzyć granicę, zasypać Bug…

 17. Będzie miał detonacje w d.. ie jak trafi na Południowa to odechce mu się zamachów

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej