Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Piaskowe „tornado” na jednym z pól pod Włodawą (wideo)

Na jednym z pól pod Włodawą pojawiło się ciekawe zjawisko w postaci wiru pyłowego. Jego nagranie pojawiło się w serwisie YouTube.

– Klimat nam się zmienia, zobaczcie sami! Film nagrany w województwie lubelskim – tak czytamy w opisie filmu zamieszczonego na YouTube.

Autor nagrania zarejestrował sporych rozmiarów wir pyłowy, który pojawił się na jednym z pól pod Włodawą. Wysokość i szerokość nagranego wiru robi wrażenie.

– Na filmie uchwycony został diabełek pyłowy. Jest to stosunkowo niewielki wir powietrza. Nie jest on związany w żaden sposób z burzami. Zazwyczaj jest on widoczny jako rotująca kolumna pyłu i odłamków. Najczęściej można go zaobserwować w czasie słonecznej pogody. Powierzchnia ziemi mocno nagrzewa się wtedy, co prowadzi do wystąpienia stromego pionowego gradientu temperatury w pobliżu ziemi i związanej z nią konwekcji. Najczęściej wiry pyłowe są obserwowane na terenach pustynnych i stepowych, ale nie są rzadkością również w Polsce, zwłaszcza wiosną i latem, gdy występuje wiele pogodnych dni i silna operacja słoneczna – wyjaśnia Arkadiusz Wójtowicz z portalu fanipogody.pl.

Wir pyłowy ma zazwyczaj średnicę do około 10 m, a wysokości od kilku do ponad tysiąca metrów. Czas życia typowego wiru pyłowego to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut.

 

(fot. wideo YT M3T4L TV)

5 komentarzy

 1. Klimat się zmienia od setek , tysięcy , milionów lat , nic nadzwyczajnego , tylko teraz na straszeniu tym niektórzy robią niezłą kasę ….a takie wiry to były od zawsze ….

  • „wiry” były od zawsze w twojej głowie…
   jak myślisz… czy wycięcie połowy globalnych lasów (najbardziej efektywna biocenoza) i spalenie ponad połowy kopalnych źródeł energii (gaz, węgiel, ropa) nie będzie miało znaczenia dla atmosfery i klimatu…?
   trzeba być ślepym lub mieć 15 lat lub być głupim żeby nie widzieć jak szybko na naszych oczach zmienia się klimat…!
   takich suszy i anomalii pogodowych w naszym klimacie nasi rodzice nie pamiętają co dopiero dziadkowie…

 2. Country roads, take me home
  To the place I belong
  West Virginia, mountain mama
  Take me home, country roads

 3. Ale urwał, ale to było dobre, ale idzie! Ojojoj, ale las obtłukują dzisiaj…

 4. W porównaniu z tymi diabełkami piaskowymi które widziałam do tej pory to jest olbrzym :O

Z kraju