Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Papież Franciszek będzie podróżował po kraju śmigłowcem ze Świdnika

Specjalnie na potrzeby wizyty w naszym kraju papieża Franciszka, przekazano do jego dyspozycji ekskluzywną wersję śmigłowca Sokół. Powstał on trzy lata temu w Świdniku.

Dzisiaj o godzinie 16 na lotnisku w Balicach rozpocznie się wizyta w naszym kraju papieża Franciszka. Tam też odbędzie się ceremonia powitania, po której głowa kościoła uda się na Wawel. Spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą oraz biskupami. Plan wizyty w Polsce jest zaplanowany co do minuty, papież odwiedzi m.in. klasztor Jasnogórski, obozy koncentracyjne, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie czy też Sanktuariom Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. O ile na krakowskie Błonia, gdzie spotka się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży uda się tramwajem, to w część z pozostałych miejsc poleci śmigłowcem.

Będzie to pochodząca z zakładów PZL-Świdnik specjalna wersja Sokoła. Śmigłowiec W-3WA w konfiguracji VIP został wyprodukowany w 2013 roku i służy do transportu personelu wojskowego i rządowego najwyższego szczebla. Polskie Siły Powietrzne posiadają pięć tego typu maszyn. O ile z zewnątrz niewiele różnią się od standardowych Sokołów, to wnętrze jest niezwykle ekskluzywne.

Zarówno kabina pasażerska jak i kabina pilotów zostały dostosowane, aby zwiększyć komfort podróży. Śmigłowcem może podróżować osiem osób. Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana, wyposażona w sprzęt audio-wideo oraz łączność w postaci dedykowanego systemu GSM. Wnętrze posiada nowoczesny włoski design i gustowne wykończenie do którego użyto najwyższej jakości materiałów. Kabina posiada również dodatkowe wygłuszenie, dzięki czemu poziom hałasu jest znacznie mniejszy, co zwiększa komfort pasażerów.

Za sterami śmigłowca usiądą najbardziej doświadczeni piloci z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego z Warszawy. Kabina pilotów również jest wyposażona w zaawansowane systemy zapewniające bezpieczeństwo. M.in. w nawigację GPS posiadającą bazę przeszkód terenowych, co zapewnia pilotowi większą świadomość sytuacyjną i dostarcza informacji na temat ukształtowania terenu. Nowoczesny radar pogodowy zwiększa z kolei bezpieczeństwo lotu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Maksymalna prędkość przelotowa śmigłowca to 235 km/h a jego zasięg wynosi 734 km.

(fot. wikipedia/pzl świdnik)
2016-07-27 08:00:28

25 komentarzy

 1. Dla Polaków był jeden papież reszta to plagiat

 2. a jego szef podróżował na osiołku i też wszędzie dojechał. Jak te czasy się zmieniają.

  • Jasny Gwint !!!

   Ale taki osiołek nie był produkowany w Świdniku – może dlatego miał takie dobre parametry użytkowe

   • co ty powiesz? w d…. byles i wiadomo co widziales…. a do powiedzenia masz co nie miara. Rozumiem ze ugryzlo cie to że ze Świdnika maszyna? glupis 🙂

    • No to szacun, jesteś wielki. Osiołki, ze Świdnika i to takie produkowane 2000 lat temu!
     Eh ten stan umysłu…

     • no trudny masz stan umyslu, bo twoj komentarz nawet nie wiadomo do ktorej wypowiedzi… ehhh ten stan bezmyślnosci…

  • A to tak napisałeś/aś bo nie wiem, śmieszne miało być czy jak?

   • Jak nie rozumiesz, to do rodziców z pretensjami, że za mało mózgu ci wyprodukowali 😆

    • tobie napewno mozgu poniżej pasa nie powinni montowac, bo skutki tego widzimy niestety :/

 3. To sobowtór. W h… nas nie róbcie.

 4. Papakopter 😀

 5. Papież który uwielbia prostotę i nawołuje do zaprzestania emanowania bogactwem dostanie ekskluzywną wersje śmigłowca z wykończeniem w stylu późnego roko-koko.

  • Papież jest gościem i będzie latał tym co mu gospodarz podstawi. Niegrzecznie z jego strony by było, gdyby odmówił lotu śmigowcem, bo mu się nie podoba.

   • To niech gospodarz, czyli kk podstawi swoje, a nie nasze skarbu państwa wolnego wyznaniowo.

 6. Franciszek to jednak odważny człowiek – ja nie wsiadłbym do tego wynalazku nawet jakby mi obiecano, że listonosz drugi raz w miesiącu przyniesie mi emeryturę. 😆

 7. czyli płaci za to skarb państwa wolnego wyznaniowo ?

 8. A kto bogatemu zabroni, papież sobie lata za Watykańskie czy Państwowe?

  • co jeden to madrzejszy…. papiez tu lata czym go ugoscimy (ja i ty bo z naszej kieszeni), ogarniasz?

 9. zorro ze stulejka

  To niech pomodli sie za to zeby Wlosi nie niszczyli dalej fabryki w ktorej owy smiglowiec zostal wyprodukowany!!!!!makarony niszcza kolejny zaklad ktory daje utrzymanie nam i naszym rodzinom

 10. Ja do ruskiego bym nie wsiadł