690 680 960

Ostrzeżenie przed zażywaniem nowej substancji psychoaktywnej. Wysokie ryzyko śmierci

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy na terenie Polski obserwuje się gwałtowny wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA. Jest to syntetyczny kannabinoid. Spożycie tej substancji może prowadzić do śmierci.

Jak przekazuje Główny Inspektor Sanitarny jest to kontrolowana polskim prawem substancja, która znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 i 518) i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupa III-NPS.

Ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne. Narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją, liquidów do e-papierosa.

U osoby po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić: halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie, splątanie, strach, niepokój, zniekształcone postrzeganie czasu, nudności, wymioty, letarg, zaburzenia motoryki, zaczerwienienie spojówek oczu, objawy sercowo-naczyniowe (takie jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego i udar), drgawki, konwulsje, utrata przytomności i śpiączka.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami”). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

  1. Zofia -harnas i absolwent i krupnik i Tatra są wszędzie

  2. Należy sie zastanowić dlaczego dopalacze czy jakieś syntetyki są na rynku.. dlatego że nielegalne są naturalne używki jak np marihuana.. gdyby ta była legalna rynek na dopalacze i nie wiadomo jakie wynalazki nie miałby po co powstać.
    Także prawdziwe będzie stwierdzenie że rząd ma krew na rękach wszystkich ludzi którzy zginęli od tzw dopalaczy.

Kursy walut

  • USD 4.4074zł -0.57%
  • GBP 5.3351zł 0.26%
  • EUR 4.7402zł -0.16%
  • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas