690 680 960

Osiem osób skazanych w sprawie grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadzili do skazania 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT.

Zarządzane przez oskarżonych podmioty gospodarcze biorące udział w karuzeli podatkowej zajmowały się obrotem dwoma rodzajami produktów. Pierwszą grupę stanowiły produkty spożywcze typu FMCG takie jak kawa, napoje energetyczne czy słodycze. Jako drugi przedmiot obrotu w wystawianych fakturach VAT deklarowano produkty przemysłowe w postaci granulatu bralenu i folii strech. Produkty przemysłowe nie były nigdy przedmiotem obrotu. W ich miejsce przewożono poza granice Polski odpady przemysłowe tylko z wyglądu przypominające granulat bralenu.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie akt oskarżenia skierował w sierpniu 2020 roku do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Sąd Okręgowy w Częstochowie podzielił zarzuty prokuratora i uznał 7 oskarżonych za winnych popełnienia przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, przestępstw tzw. zbrodni fakturowych i przestępstw karnoskarbowych. Sąd skazał Dariusza Cz. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udział w procederze związanym z uzyskiwanie nienależnego zwrotu podatku VAT na karę łączną 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Pozostałych oskarżonych uznał za winnych udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i działań związanych z uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT. Daniel J. został skazany na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, Krystian J. karę łączną 3 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę łączną w wymiarze 250 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 110 złotych, Kamila K. na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Dawid K. na karę łączną 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Za udzielenie pomocy do tego procederu Sylwester K. został skazany na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat tytułem próby i karę grzywny w wysokości 20 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 110 złotych. Kolejny z oskarżonych Rafał K. został skazany na karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 150 złotych.

Ponadto Sąd orzekł wobec Rafała K. przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie ponad 53 tysięcy złotych oraz ściągnięcie równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstw karnoskarbowych wobec Dariusza Cz., Daniela J., Krystiana J., Kamili K. i Dawida K. w łącznej kwocie ponad 1,2 miliona złotych.

Prokuratorzy oskarżyli już 47 osób

W toku śledztwa prowadzonego w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w zakresie czynów polegających na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT prokurator skierował łącznie 5 aktów oskarżenia.

Dotychczas prokurator oskarżył 47 osób o przestępstwa polegające na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT, w tym 4 osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą oraz głównych beneficjentów popełnianych przestępstw. Objęte zarzutami kwoty uszczupleń należności publicznoprawnych wynoszą co najmniej 10 milionów złotych.

W wyniku skutecznych działań w sprawie jeden z oskarżonych zwrócił całą kwotę uszczuplonych należności podatkowych określonych decyzją organów skarbowych przekraczającą 9 milionów złotych.

W toku śledztwa przesłuchanych zostało dotychczas ponad 540 świadków. Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na poczet przyszłych kar, na podstawie których zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych.

(fot. pixabay.com\źródło PK)

5 komentarzy

 1. 5 lat za 10 mln uszczupleń ? a co utopionym w Ostrołęce przez sasina miliardem ? nie ma winnych ?

  • Jasio z zerówki

   Dla „swoich”, z lepszego sortu, obecny wymiar sprawiedliwości jest ślepy, albo głęboko niedowidzący.
   Taki przykładowy Sasin sam tego nie „przytulił”, zwracając trzeba by wskazać innych „przytulających”, rząd by się rozpadł, przy okazji
   szlag trafiłby wszystkie plusowe programy… a tego wielu nie chce…

 2. Chwała Ukrainie

  Chwała im za to i ukrainie na Wołyniu.

 3. Jak Donaldo nie załatwi u sędziów uniewinnienia to przy najbliższych wyborach platforma nie będzie miała działaczy i wolontariuszy.

 4. sasin morawiecki szumowski duda, kaczynski, ziobro i kto jeszcze?
  pewnie tusk ale to dalej 1 brakuje grzegorz ze schetyna?

Kursy walut

 • USD 4.4834zł 0.1%
 • GBP 5.438zł -0.28%
 • EUR 4.6968zł -0.06%
 • CHF 4.7608zł 0.29%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ