Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Organizatorzy sobotniego protestu wydali oświadczenie. „Funkcjonariusze organizowali tzw. łapanki – wyciągali losowe osoby z tłumu, aby spisać ich dane”

Wczoraj na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Lublin pojawiło się oświadczenie organizatorów sobotniego protestu w Lublinie. Uważają oni, że reakcja policjantów była absolutnie zbędna i nieadekwatna.

Po sobotnim zgromadzeniu w Lublinie, po którym policjanci wylegitymowali ponad 240 osób i wystawili 6 mandatów oraz 70 wniosków do sądu, organizatorzy opublikowali oświadczenie w sprawie tych wydarzeń.

Czytamy w nim m.in., że policjanci podchodzili do zbierających się manifestantów, a następnie spisywali ich, co więcej, mieli również uniemożliwiać wejście na plac Litewski osobom zmierzającym na protest.

– Z tego powodu wiele osób zrezygnowało z wzięcia udziału w spacerze, obawiając się nieznanych im konsekwencji prawnych. Demonstrantów wyrażających swoje poglądy z pewnością byłoby więcej, gdyby nie pokaz siły ze strony lubelskiej policji. Funkcjonariusze organizowali także tzw. łapanki – wyciągali losowe osoby z tłumu, aby spisać ich dane i grozić konsekwencjami prawnymi. Policja zamiast ochraniać demonstrantów, którzy wykorzystywali swoje prawo do jawnego i pokojowego manifestowania poglądów, postawiła na terror psychiczny. Stwarzała również niebezpieczeństwo bezpośrednie jak i epidemiologiczne, zmuszając uczestników do zbijania się w ciasne grupy. Funkcjonariusze zablokowali radiowozami oraz oddziałami prewencji wszystkie drogi, którymi uczestnicy mogliby bezpiecznie opuścić demonstrację – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Jak uważają organizatorzy, powodem przerwania marszu było…zagrożenie przez policję wobec uczestników.

– Powodem nagłego przerwania manifestacji było stworzenie realnego zagrożenia przez policję wobec uczestników. Warto zaznaczyć, że cały przemarsz odbywał się w pokojowym, wolnościowym duchu. Około półtora tysiąca zebranych nie stanowiło zagrożenia. Reakcja służb była absolutnie zbędna i nieadekwatna. Wydarzenie musiało się zakończyć na ul. Lubartowskiej ze względu na kwestie bezpieczeństwa – co zostało spowodowane przesadnymi działaniami policji, otoczeniem demonstracji dziesiątkami radiowozów, nieproporcjonalnymi siłami oraz ewentualną groźbą użycia gazu wobec uczestników. Spisano dwa banery, świętego Mikołaja, w sumie 240 osób, ale część z nich wielokrotnie, po 5 lub więcej razy, więc nie wiadomo jak rzeczywiście przebiegała praca policji – piszą organizatorzy.

(fot. lublin112.pl)

75 komentarzy

 1. Spisano dwa banery, świętego Mikołaja, w sumie 240 osób, ale część z nich wielokrotnie, po 5 lub więcej razy, więc nie wiadomo jak rzeczywiście przebiegała praca policji.No i teraz zapłacicie 5 i więcej razy i będzie na 500+dla dzieciaczków niewyskrobanych a wy się wściekajcie aż was szlak trafi.

 2. Naroście widzę ze żyje w PRAWORZĄDNYM KRAJU gdzie policja robi co do nich należy czyli dba o porządek publiczny i chroni obywateli przed hołotą.

  • jarek już zadziałał!!!

  • Dumny Polak. Mnie się podoba podejście policji. Przeczekali sytuację a teraz po prostu wykonują swoje obowiązki. Hołota, tak też określiłbym tych protestujących ludzi.

 3. Niezidiociały mimo bulu

  Dziwne , że Policja stwarzała zagrożenie !!!!?????
  O tym jakie zagrożenie wy stwarzacie od 2 tygodni jakoś ani słowa . Szczególnym zagrożeniem samym w sobie są wasi prowodyrzy i powinni za to beknąć bezdyskusyjnie z grubej rury – jak wasze rury !!!!

 4. A był w tej bajce smok?

 5. no i dobrze a lapac idotó….w i tki

 6. głosujcie na PIS dosć rządów nieudaczników , tak to jest jak się upolitycznia Policję sądy itp działają jak za komuny na zlecenie Partii skoro opozycja odbiera rozkazy z Niemiec to rządzący z Moskwy

 7. Puknij się w łysy łeb

  Powodem nagłego przerwania manifestacji było stworzenie realnego zagrożenia przez policję wobec uczestników.W jaki sposób Policja stwarza zagrożenia ?
  Około półtora tysiąca zebranych nie stanowiło zagrożenia. Mam zdjęcia z kamery miejskiej zwróconej na rausz jak was było około 500 to wszystko nie kłamcie chociaż niektóre dzieci biorąc e udział jeszcze nie umiały liczyć do 100

  • zbyt mocno nie pukaj się

   To jest teoria chorej wyobraźni. To właśnie ta cała banda, która zebrała się nielegalnie na ulicy była zagrożeniem dla normalnych ludzi i tylko normalni ludzie potrafią właściwie ocenić sytuację.

 8. Na kiedy planujecie następny protest macic.?. Jakoś cicho w necie czyżbyście się przestraszyły?nie martwcie się Lampart nas uratuje okryje nas swoją rozciągniętą waginą.

 9. Kobiety drogie powiem wam tak jestem z wami lecz nie do końca niszczyciel kościoły po jakiego hu…j..a PiS każdy wie co to za menele szacunek dla św.p. Lepera. Zawsze mówił prawdę jego tutaj braknie. Lecz śmiech z was gdyż niszczyciel nasze kaplicę kościoły katedry a spier..d aa..kącie przed policją hahahha

 10. Od kiedy wy wyznawczynie szatana wierzycie w Świętego Mikołaja ?.

Z kraju