Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Opady śniegu w regionie. Znów spadnie marznący deszcz, wystąpią też groźne mgły

W ciągu najbliższych godzin należy spodziewać się pojawienia nad regionem marznących opadów deszczu, zaś w nocy mgieł znacznie ograniczających widzialność. Lokalnie wystąpią również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Zjawiska pogodowe znacznie pogorszą warunki do jazdy na drogach woj. lubelskiego.

W niedzielę Polska wschodnia znajduje się pod wpływem powietrza kontynentalnego, pomiędzy rozległym niżem ulokowanym nad Atlantykiem a wyżem rosyjskim. Jedynie wschodnia połowa kraju jest w chłodnej masie ze wschodu. Nad pozostały obszar kraju napływa cieplejsza masa polarno-morska.

W drugi dzień weekendu istotną zmianą jest uspokojenie w atmosferze, spowodowane zmniejszającą się różnicą ciśnienia, podczas rozbudowy wału wyżowego nad naszym krajem oraz naszymi sąsiadami ze wschodu. Już w godzinach południowych różnica ciśnienia wynosić będzie tylko 5 hPa, z tendencją do zmniejszania się w porze nocnej do 3 hPa. Utrzyma się zachmurzenie duże i całkowite z niewielkimi opadami atmosferycznymi

Podczas nadchodzącej nocy wiatr ma słabnąc i skręcać w wielu miejscach na południowy, co sprzyjać będzie tworzeniu się silnych zamgleń, mgieł i towarzyszących im niskich chmur Stratus, miejscami wystąpią opady mieszane i deszczu marznącego, dlatego możliwe jest wystąpienia gołoledzi w wielu miejscach woj. lubelskiego.

Śnieg zalega w niedzielę rano w powiatach na północy i północnym-wschodzie regionu. Miejscami o poranku występowały opady marznące. Termometry pokażą dziś od -2°C do 0°C w najcieplejszym momencie dnia. Opady śniegu występować mają na północy, północnym-wschodzie i miejscami wschodzie. Dzisiaj zachmurzenie będzie duże i całkowite i nie mamy co liczyć na rozpogodzenia. Wiatr ma być słaby ze wschodu i południowego-wschodu. Miejscami w całym regionie mogą wystąpić już w ciągu dnia opady marznące powodujące gołoledź.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite oraz mgły, które mogą być marznące ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Prognozowane są na przeważającym obszarze woj. lubelskiego opady deszczu marznącego, mżawki i śniegu z deszczem oraz śniegu. Wystąpi gołoledź na wielu drogach woj. lubelskiego. Najgorsza sytuacja jest prognozowana w południowych i wschodnich powiatach woj. lubelskiego. Strefa opadów o niskim natężeniu przemieszczać ma się z południowego-wschodu na zachód, północny-zachód, obejmując również powiaty położone w centrum woj. lubelskiego. Lokalnie jednak opady powodujące gołoledź są możliwe przez całą noc w całym woj. lubelskim. Temperatura wyniesie od 0°C do 2°C. Wiatr ma być słaby początkowo ze wschodu, następnie skręcający na północy w drugiej części nocy, a nad ranem na zachodni.

W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu „YADIGAR”. Od zachodu do naszego kraju zacznie zbliżać się front ciepły rozległego, głębokiego atlantyckiego niżu „BARBARA” z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Zachmurzenie będzie duże i całkowite, ale w drugiej części dnia możliwe są większe przejaśnienia, a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia. W pierwszej części dnia mogą utrzymać się jeszcze w regionie opady marznące oraz mgły. Dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność. Temperatura wyniesie od -1°C do 1 °C. Wiatr wiać będzie z zachodu o niewielkiej sile.

W nocy z poniedziałku na wtorek wschodnia połowa Polski znajdzie się pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia. Nad zachodnią część kraju nasunie się płytka zatoka niżowa z okludującym się układem frontów atmosferycznych. Temperatura wyniesie od -3 °C do -1 °C. Zachmurzenie będzie duże i całkowite, miejscami poprószy śnieg. Lokalnie wystąpią mgły, które mogą być marznące, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Będzie ich jednak mniej niż w nocy z niedzieli na poniedziałek.

We wtorek dalej utrzyma się w regionie temperatura typowa dla termicznej zimy. Wpływ na pogodę ma mieć rozległy wał wyżowy. Na termometrach zobaczymy od -2°C do 0 °C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Możliwe są niewielkie opady śniegu z chmur podinwersyjnych typu Stratus i Stratocumulus. Wiatr zmieni kierunek na południowo-wschodni, a porywy osiągną 30 km/h. W pierwszej części dnia mogą utrzymać się w regionie mgły, które z biegiem czasu przekształcą się w chmury Stratus.

Noc z wtorku na środę zachmurzenie będzie duże z postępującymi stopniowo rozpogodzeniami. Termometry wskażą od -2 °C do 1°C. Najchłodniej ma być na wschodzie regionu, natomiast najcieplej na zachodzie. Nie powinno padać w woj. lubelskim. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z południowego-wschodu.

W środę zrobi się cieplej, ale nie zabraknie chmur. Możliwe są opady atmosferyczne związane z frontem okluzji przemieszczającym się z zachodu na wschód woj. lubelskiego, gdzieniegdzie w zetknięciu z wychłodzonym podłożem mogą być marznące i powodować gołoledź. Temperatura na wysokości klatki meteorologiczne, czyli 2 metrów wyniesie od 2°C do 3°C.

Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Możliwy jest rozwój gęstych mgieł, które mogą być marznące. Termometry wskażą od -3°C do -1°C. We czwartek i piątek dalej z ujemnymi temperaturami w ciągu dnia, jak i też mgłami. Podobna sytuacja pogodowa utrzyma się w piątek.

Prawdopodobnie pod koniec tygodnia wzrośnie temperatura do wartości dodatnich w ciągu dnia, ale prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

 1. Blacharz samochodowy ( z certyfikatem europejskim)

  Będzie oblodzenie, będą klienci, będzie świeżutka kasiorka…
  Jeezzzuuu, jak sie cieszę !!!

 2. W imię ojca i ducha Świętego…
  Zdrowaś Mario …
  Zdrowaś Mario…
  Zdrowaś Mario……

 3. jak jest zima to jest slisko

  Przydały by się takie warunki przez kilka mcy non stop ….moze wtedy te ameby zza kierownicy których ciągle zaskakuje fakt że o tej porze roku i np.po opadach śniegu jest ślisko ,nauczyły by się czegoś

  • Do-jak jest zima to jest ślisko

   Sam jestem amebą imbecylem. Najlepszy kierowca w takiej aurze nieporadzi sobie bez dobrych opon zimowych albo całorocznych.

 4. W CHINACH NIE ROBIĄ JUŻ TESTÓW!!!

  POMÓŻ RZĄDOWI W WALCE Z PANDEMIĄ!!!
  NIE RÓB TESTÓW!
  NIE POZWÓL NA TO NIKOMU Z TWOJEJ RODZINY!
  ZWŁASZCZA W DOMACH OPIEKI!!!
  TO SPRAWDZONA METODA!!!
  FAŁSZYWE TESTY= FAŁSZYWA PANDEMIA!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo