690 680 960

On dostaje 22 tys. złotych emerytury, ona 2 grosze. Oboje mieszkają w naszym regionie

Poznaliśmy kwotę najniższej oraz najwyższej emerytury jaką wypłaca lubelski oddział ZUS-u. Różnica jest kolosalna, jednak zależy od tego, ile czasu dana osoba przepracowała.

Wraz z początkiem marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny dokonał waloryzacji wypłacanych świadczeń. Wzrosły one ustawowy wskaźnik waloryzacji, czyli średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie tzw. minimalna kwota emerytury wynosi 1100 zł brutto.

Należy jednak pamiętać, że w obecnym systemie emerytalnym, wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału, jaki został zgromadzony na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Świadczenie w minimalnej wysokości mogą zaś otrzymać tylko osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny oraz posiadają odpowiednie okresy składkowe i nieskładkowe.

Osoby, które które nie spełniają tych wymogów otrzymują emerytury w kwocie niższej niż minimalna. Jest ona wtedy wyliczana wyłącznie na podstawie odprowadzonej składki. Według danych ZUS-u emeryturę poniżej minimalnej pobiera ponad 250 tys. Polaków. Wszystko dlatego, że niektórzy przepracowali np. tylko miesiąc czy dwa i odprowadzone zostały tylko pojedyncze składki.

Zgodnie z przepisami, zakład zobligowany jest do wypłaty świadczenia, nawet w przypadku, gdyby pracownik był zatrudniony tylko jeden dzień. Tak właśnie było w przypadku mieszkanku Biłgoraja, która pobiera obecnie najniższą emeryturę w Polsce. Kobieta w wieku 62 lat co miesiąc otrzymuje z ZUS-u na swoje konto 2 grosze.

Są jednak też osoby, które otrzymują świadczenie w takiej wysokości, że większość z emerytów może im tylko pozazdrościć. Ponieważ wysokość emerytury zależy przede wszystkim od opłacanych składek, niektórzy zamiast siedzieć w domu, decydują się na dłuższa pracę. Każdy kolejny rok zatrudnienia może oznaczać wzrost emerytury nawet o ok. 8-10%. Do tego dochodzi kilka innych czynników, m.in. przewidywalna długość życia.

Obecnie najwyższa z wypłacanych emerytur w województwie lubelskim trafia do 85-letniego mieszkańca Lublina. Otrzymuje on co miesiąc 22 128,21 zł. Pracował on dokładnie 61 lat i 5 miesięcy, w tym wiele lat w branży górniczej zajmując m.in. stanowiska kierownicze. Przeciętnie emeryci w naszym regionie otrzymują ok 2100 zł.

(fot. lublin112)

17 komentarzy

 1. Ale co tu zazdrościć większą wypłata to i składki jak się wypracował o stanowisko to jest kasa na pewno ta osoba nie korzysta z unijnych programów dla seniorów tylko dalej nabija kasę dla rodziny za ich plecami tylko czy oni są warci tych pieniedzy

  • Większa wypłata baranie i jak sobie wypracował stanowisko analfabeto a czy Ty jesteś wart tych pieniędzy?

 2. Głupi uśmiech na piance piwa

  To niech się razem połączą i będzie bilans jak ta lala?

 3. Przy dzisiejszym tempie życia i wszechobecnej chemii dożycie do emerytury jest wielce nieprawdopodobne, więc ” odłożona” kasa dla dzieci powinna być.

 4. czyli można rzec że średnio mają ponad 11 000zł emerytury.

 5. Nie ma wątpliwosci, ze ta ogromna emerytura nie ma nic wspólnego z praca. Taka emeryture może dostac sam swój członek rady nadzorczej czy prezes instytucji państwowej, za „bycie”, a nie za prace. Za pracę jest te 1100zł.

  • Za robienie dzieci ostatnio też

  • To akurat dostaje mundurowy. Spotyka się z kolegami i przestawia rzołnieżyki na planszy.Takie planowanie na wypadek wojny to i wiek na dorabianie do emerytury nie przeszkadza.

 6. pracował w girnictwie.chyba na „”szybie”” niech się bie ośmiesza wiem co to górnictwo !!!!!!!!!

 7. Ciekawe co ta Pani robiła całe życie, skoro przepracowała tylko jeden dzień ?

  • No,teraz mamusie,co ani jednego dnia nie przepracowały dostaną dużo więcej,za co?jakim prawem?

   • Ola nie denerwuj się i nie zazdrość ,bo ci zwieracze puszczą

   • Lubelski Koziołek

    Niestety kobiety z rozmnażania się zrobiły jakąś umiejętność która powinna być płatna jak praca. Takie umiejętności posiadają nawet rozwielitki.

 8. emerytura zalezy od skladek… wiec jak ktos nie placil skladek, bo np. pracowal jako artysta… to ma niska emeryture (za to teoretycznie wiecej mial pieniedzy z gazy)… z drugiej str… nawet jak ktos przepracowal 30 lat, ale mial najnizsza place to i tak duzo nie dostanie… tak wysokie emerytury maja zazwyczaj lekarze lub prawnicy, gdzie z wysokiej pensji odkladaja sie wysokie stawki i mozna pracowac do poznych lat… sklepikarz takiej emerytury miec nie bedzie

 9. Ludzie przecież to śmieszne ? 2 grosze,jak ZUS nie wstydzi się wysyłać tak skandalicznie niskiej emerytury,przecież ta osoba nawet gumy do żucia za to nie kupi,może postawmy się w jej sytuacji,może nie mogła pracować,przecież teraz i tak musi za coś żyć ,bo przecież nie z emerytury

 10. Ten pan górnik to trochę nie der ma ta swoją emeryturę.bo górnikiem to chyba nie był tylko członkiem górnictwa.ponadto mieli dodatki do wszystkiego również mieszkania za pół darmo.wiec jakim prawem ma brać emeryturę wyższa. niż większość pensji.widac że nieźle kradli.ciekawe ile ten pan zarabial?

Kursy walut

 • USD 4.3518zł -0.51%
 • GBP 5.3364zł -0.1%
 • EUR 4.6856zł -0.12%
 • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas