Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Olbrzymie straty w uprawach po nawałnicach. Zalane posesje i drogi, kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej

Wtorkowa nawałnica, która przetoczyła się przez region zniszczyła uprawy, zalała drogi i posesje. Silny wiatr łamał drzewa a od uderzenia pioruna doszło do pożaru stodoły.

Ulewne deszcze i grad jakie nawiedził we wtorek region siały spustoszenie w uprawach. W wielu powiatach ucierpiały m.in. plantacje malin, a w sadach grad zniszczył owoce jabłoni. W okolicach Łazisk w powiecie opolskim wystarczyło kilka minut opadów gradu, aby cały rok pracy w sadzie poszedł na marne. Grad o średnicy kilku centymetrów łamał gałęzie i roztrzaskał większą część owoców, które nie zdążyły jeszcze dojrzeć. Straty w uprawach będą ogromne.

 

Podobna sytuacja jest w powiatach puławskim, łukowskim i lubartowskim. Oprócz strat w uprawach podczas burzy od uderzenia pioruna zapaliła się stodoła, w miejscowości Rusy w powiecie puławskim. W wielu miejscowościach doszło do podtopień i zalań posesji. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy do połamanych drzew i przy wypompowywaniu wody.

Jak relacjonują nasi Czytelnicy ulewa jaka przeszła nad Kazimierzem Dolnym sprawiła, że uliczkami płynęły potoki, a woda miejscami miała kilkadziesiąt centymetrów głębokości. Strumienie wdzierały się do niżej położonych zabudowań. Strażacy cały czas otrzymują wezwania, głównie do wypompowywania wody.

Zdjęcia i nagrania nadesłali nam nasi Czytelnicy – Dziękujemy!

2016-08-09 22:39:15
(fot. wideo nadesłane Olga, Kamil, Ewelina, Karol, Lsm Globus)

14 komentarzy

  1. Można zapobiegać nawałnicom gradowym,po przez strzelanie z dział pnełmatycznych.W powiecie lubartowskim ktoś takowe posiada Urządzenie emituje do atmosfery w kilkusekundowych odstępach jonizujące fale udrzeniowe po których grad spada na ziemię w postaci deszczu lub mokrego śniegu.Taka metoda ma też przeciwników ,którzy twierdzą że działo rozprasza chmury co przynosi suszę.

  2. A bardzo mądry poseł powiedział, społeczeństwo powinno się ubezpieczać i miał rację,……

  3. Na tym portalu nie ma wolności słowa i wyznania ——————AMEN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

  4. Palcie dalej węglem i śmieciami to będzie jeszcze lepiej. Klimat się zmienia powoli, najlepsze dopiero przed nami.

  5. Nawet Pan Bóg nie lubi polskich jabłek.

  6. Ktoś wie gdzie ten grad spadł dokładnie?

  7. Buli torba jesteś cymbal.

  8. Niunia mogłaś pokazać bosą stópkę 😉

Z kraju