Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Odlotowe cukierki z THC i nie tylko. Przemytnicze ciekawostki października (zdjęcia)

Tradycyjnie papierosy, ponadto tytoń do fajki wodnej, leki dla pszczół oraz preparaty stosowane w medycynie estetycznej – to przykładowe towary zatrzymane w październiku przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Trafiły się tez odlotowe cukierki z THC.

Papierosy i tytoń

Papierosy są jednym z najczęściej przemycanych towarów przez granicę w województwie lubelskim. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili kilkaset prób przemytu wyrobów tytoniowych, zarówno na przejściach drogowych, jak i kolejowych.

Przykładowo, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Małaszewiczach udaremnili przemyt 8 tys. paczek papierosów ukrytych w dwóch wagonach pociągu towarowego jadącego z Białorusi do Emiratów Arabskich. Papierosy ukryte były pomiędzy ładunkiem szkła.

Również w Małaszewiczach, w wyniku kontroli dwóch składów towarowych relacji Brześć-Małaszewicze, funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli 2,5 tys. paczek papierosów. W jednym przypadku kontrabandę ukrył w kolektorze wydechowym pracownik obsługi pociągu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w kwocie 10,5 tys. zł. W drugim, nielegalne papierosy znajdowały się w wagonie typu węglarka pod wierzchnią warstwą towaru (żwir, otoczaki).

Oba ujawnienia to wynik współdziałania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej.

Z kolei w trzech skontrolowanych na drogowym przejściu granicznym w Terespolu autokarach funkcjonariusze znaleźli ponad tysiąc paczek papierosów. Sprawcy, którymi okazali się kierowcy pojazdów, musieli się napracować ukrywając kontrabandę. Paczki z papierosami były w przerobionej butli na powietrze, schodku, klapie podłogi, bębnie hamulca, w profilach dachu oraz podłodze toalety. Trzej mężczyźni zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 27,9 tys. zł.

W Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu funkcjonariusze trafili też na tytoń do fajki wodnej. Podróżujący samochodem osobowym mieszkaniec Brześcia ukrył towar we wnętrzu subwoofera. W sumie funkcjonariusze ujawnili 25 kg tytoniu. Mężczyzna wyjaśnił, że przewoził go na zlecenie innej osoby. Tytoń miał nadać w paczkomacie w Gdańsku na otrzymany wcześniej adres. Za przysługę obiecano mu 140 USD.

Przemyt nielegalnych papierosów udaremnili też funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem. W kontrolowanym osobowym fordzie znaleźli 750 paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w przerobionych progach oraz przednich nadkolach pojazdu.

Preparaty do poprawiania urody i farmaceutyki

Funkcjonariusze Oddziałów Celnych w Dołhobyczowie i Hrebennem zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu hurtowe ilości preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Trzech podróżnych posiadało w swoich bagażach ponad 300 sztuk kosmetycznych specyfików. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. środki zawierające toksynę botulinową, kwas hialuronowy oraz różnego typu maseczki i peelingi na bazie kwasów.  Podróżni nie zgłosili towarów do kontroli celnej.

Z kolei jeden z pasażerów autokaru wjeżdżającego do Polski przez przejście graniczne w Hrebennem miał w swoim bagażu małą apteczkę. Mężczyzna próbował przemycić 71 opakowań różnego rodzaju medykamentów, głównie leków homeopatycznych na różnego rodzaju schorzenia.

Również w Hrebennem funkcjonariusze wykryli farmaceutyki dla… pszczół. Dwoje podróżnych z Ukrainy próbowało nielegalnie wwieźć do Polski 200 sztuk preparatów weterynaryjnych. Towar ukryli w swoich bagażach. Wobec obojga funkcjonariusze wszczęli postępowania karne skarbowe.

„Odlotowe” cukierki

Rewizja jednej z przesyłek w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie zakończyła się zabezpieczeniem 10 opakowań… cukierków. Jak się okazało nie były to zwykłe słodkości. Cukierki zawierały w swoim składzie THC, związek chemiczny o właściwościach psychotropowych. Paczka nadana w Wielkiej Brytanii miała trafić do mieszkańca Hrubieszowa. Zamiast do adresata trafiła do policjantów z Lublina, którzy będą prowadzili dalsze czynności.

 

Odlotowe cukierki z THC i nie tylko. Przemytnicze ciekawostki października (zdjęcia)

fot. KAS

 

Odlotowe cukierki z THC i nie tylko. Przemytnicze ciekawostki października (zdjęcia)

fot. KAS

 

Odlotowe cukierki z THC i nie tylko. Przemytnicze ciekawostki października (zdjęcia)

fot. KAS

 

Odlotowe cukierki z THC i nie tylko. Przemytnicze ciekawostki października (zdjęcia)

fot. KAS

 

Odlotowe cukierki z THC i nie tylko. Przemytnicze ciekawostki października (zdjęcia)

fot. KAS

(źródło KAS)

9 komentarzy

  1. Skanery rentgenowskie prześwietlają każdy pociąg, każdą ciężarówkę i niemal każdą osobówkę która wjeżdża do Polski. Kosztuje to grube miliony, ale przemytnicy mają przegwizdane.

  2. Czereśniowy potwór

    Pychota 🙂

  3. Zjadłbym takie słodkości.

  4. „Lek homeopatyczny” ciekawe co jeszcze, może „wódka bezalkoholowa”?

  5. Kto płaci milicji może handlować pod novą czym chce.

Dodaj komentarz