Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Oddawanie krwi a szczepienie

Szczepienia nie dyskwalifikują z oddawania krwi; mało tego – dawcy są zachęcani do szczepień, bo wówczas są po prostu bezpieczniejsi. Należy tylko odczekać odpowiedni czas po szczepieniu. Po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 ten okres zależny jest od tego, jaka szczepionka została zastosowana. Nie wolno oddawać krwi w dniu przyjęcia szczepionki i odradza się donację na dzień przed szczepieniem.

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą oddawać krew, muszą tylko, o ile nie mają niepożądanych odczynów poszczepiennych, odczekać:

 • 48 godzin od podania szczepionki typu mRNA (Comirnaty firmy Pfizera/BioNTech i Moderna),
 • 14 dni od podania szczepionki wektorowej (Astra Zeneca) , Ad26.COV2.S (Johnson&Johnson).

Zdarza się, że po szczepieniu występują odczyny poszczepienne – np. wysypka, gorączka, osłabienie. Wówczas krew można oddać po siedmiu dniach od ustąpienia objawów, jednak nie po krótszym okresie niż dwa tygodnie od szczepienia.

Przypomnijmy, że w krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 litrów krwi. Najczęściej od osoby ważącej 50 kg można pobrać 450 ml krwi nie częściej niż sześć razy w roku (mężczyźni) i nie częściej niż cztery razy w roku (kobiety). Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni.

Za każdym razem dawca jest badany przed pobraniem krwi. Po pobraniu krew zostaje oddana do analizy – nie może być żadnych wątpliwości, że nie krążą w niej groźne patogeny. Bada się zatem, czy dawca nie jest zakażony np. kiłą, AIDS, żółtaczką typu B lub C. Jeśli tego rodzaju badanie wskaże na istnienie zakażenia, krew jest utylizowana, a dawca zostanie o tym poinformowany.

Jak przygotować się do oddania krwi?

 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
 • wyśpij się;
 • zjedz lekki posiłek (unikaj tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleka, masła w dużych ilościach, kiełbasy, pasztetów, śmietany, rosołu, tłustych mięs oraz jajek, orzeszków ziemnych i kremowych ciast);
 • ogranicz palenie papierosów;
 • nie pij alkoholu;
 • nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli jest przeziębiony.

Co robić po oddaniu krwi

 • stosuj się do zaleceń lekarza lub personelu pobierającego krew;
 • trzymaj uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu), tego dnia nie należy nosić w tej ręce ciężarów. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z powstaniem krwiaka lub zasinienia w miejscu wkłucia;
 • pozostań w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny;
 • unikaj w dniu oddania krwi pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych;
 • staraj się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach;
 • w przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów; chorobowych należy zawiadomić telefonicznie ośrodek, w którym oddawałeś krew.

(fot. źródło Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl)

7 komentarzy

 1. Comirnaty nie ma na rynku do 2024 roku. Legalnie przynajmniej, bo to to samo co obecnie, ale czemuś dopuszczona za 3 lata dopiero. To ta za którą niby mają już odpowiadać prawnie.

 2. Hahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 3. Nikt nie wspomni o tym, że przez plandemię krwi jest znacznie mniej w banku ?

 4. Czy niezaszczepiony przyjmując krew zaszczepionego będzie miał status zaszczepionego?

  • Idźmy dalej… czy jeśli zje się zaszczepionego to też przysługuje Green Pass? dla kolegi Hannibal-a pytam 😉

 5. Onufry z Czereśni

  Oddając krew po przejściu covid, ( nawet bezobjawowego) w krwiodastwie ma się status ozdrowienca ( badają ilość przeciwciał), niestety w prawie nikt o tym nie pomyślał, albo pominięto to celowo i aby mieć status ozdrowienca trzeba pozytywny test covid, ale pot nikt nie sprawdza czy to był covid naprawdę i czy organizm wytworzył przeciwciała. Taka parodia

 6. Onufry z Czereśni

  Zgadza się, nikt nie mówi o zdrowiu, chodzi o realizację umów, które zostały podpisane.

Z kraju

Sport