Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Od września ostrożnie dorabiaj do emerytury lub renty”. Nowe limity przychodu dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów

Ważna informacja dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu.

Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

„Od września ostrożnie dorabiaj do emerytury lub renty”. Nowe limity przychodu dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów

(fot. pixabay.com\mat. prasowe ZUS)

16 komentarzy

 1. To kotek z Żoliborza nie będzie miał co jeść?

 2. smutna rzeczywistość – na emeryturze to powinno już się odpoczywać i cieszyć pozostałym życiem, a nie być zmuszonym sytuacją do dorabiania

 3. Bo milonerom nie starczy z ostatniej listy

 4. nie dotyczy mundurowych ,ci niekiedy 40paroletni emeryci nie mają limitów

  • Ciekawe. Jestem pracującym emerytem mundurowym, i jeszcze w tamtym miesiącu miałem limit 70 i 130%. Muszę się zainteresować. Może nie muszę się już pilnować. A tak swoją drogą, jak nie masz pojęcia nie pisz bzdur i nie szczuj jednych na drugich.

   • Emeryt po 15 lub po nowemu po 25 latach pracy to nie jest normalne.

    • nic nie stało na przeszkodzie aby sie zatrudnić w mundurówce i odejść po 15 latach. Są kraje gdzie można odejść po 10 latach

    • Skoro jesteś taki mądry i zainteresowany tematem to może napisz jaka jest naliczona wysokość tej emerytury po 15 latach (po staremu) i po 25 latach (po nowemu).
     A drugi temat to ten związany właśnie z tym artykułem.
     Odchodząc na wcześniejszą emeryturę (do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego) masz limity ile możesz sobie do tej niepełnej emerytury dorobić.
     Bo chyba tylko głąb myśli, że po 15 latach pracy ktoś pobiera emeryturę w pełnym wymiarze.
     A jeśli dorobisz sobie ponad limit to ta wcześniejsza emerytura jest zmniejszana lub całkowicie zawieszona.

     To samo dotyczy renty rodzinnej i nie ma znaczenia czy jest ona wypłacana po zmarłym, który pracował w służbach mundurowych czy też w szkole lub fabryce.

  • „em” jesteś kłamcą

 5. granat vel osioł

  Znaczy się od września na czarno.

 6. Dlaczego jak ktoś pracował i odprowadzał składki i została mu naliczona emka to ma mieć limit lub mieć ją zawieszoną bo daje sobie w życiu rade? Wzieliby sie za tych na zasiłkach nierobów pijaków.

  • obecny rząd promuje nierobów i pijaków a uczciwie pracujących ludzi gnębi nowymi podatkami

 7. Coś mi tu się nie zgadza. Niedawno słyszałem z ust pinokia i jego pana gepetto, że Polacy coraz więcej zarabiają a tu kolejna średnia spada wprost przeciwnie do inflacji. Na pewno w tvpisie pisowskiego gebbelsa jacka o tym nie powiedzą. ***** ***

Wiadomości z info112