Sobota, 26 kwietnia 202526/04/2025
690 680 960
690 680 960

Od 31 grudnia wchodzą nowe zasady lotów dronami w całej Europie. Co się zmieni?

Od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. O nowych przepisach poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

W Polsce obecnie jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego startuje z kampanią informacyjną „Miej drony pod kontrolą”. Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób latających hobbystycznie.

Co się zmieni?

Operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi będą sklasyfikowane w oparciu o ich stopień ryzyka. Powstaną 3 kategorie lotów: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

Obowiązkowa rejestracja operatorów dronów, szkolenie i testy na platformie internetowej to tylko niektóre nowości. Użytkowanie dronów ma być teraz łatwiejsze m.in. dzięki digitalizacji większości procesów w urzędzie. Przy tej okazji warto wspomnieć o polskim systemie PansaUTM, przy pomocy którego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej koordynuje skomplikowane operacje bezzałogowych statków powietrznych. Jest to obecnie najbardziej zaawansowane narzędzie tego typu na świecie.

Nowe przepisy szansą dla polskich przedsiębiorców

Lotnictwo bezzałogowe ma ogromny potencjał. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość rynku dronów wyniesie do 2026 roku 3,26 mld złotych, ale efekt dla całej gospodarki może wynieść nawet 576 mld złotych. Co więcej, epidemia COVID-19 dała impuls do dalszego rozwoju, a drony znalazły wiele nowych zastosowań.

– Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii. Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Od 31 grudnia wchodzą nowe zasady lotów dronami w całej Europie. Co się zmieni?

(fot. pixabay.com, MI)

24 komentarze

  1. niedługo żeby wyjść z domu trzeba będzie zarejestrować, przejść szkolenie i uzyskać certyfikat. Oczywiście to wszystko dla naszego dobra i budowy krainy powszechnej szczęśliwości

  2. Ocena: 0

    To w biblii było napisane o dronach o tych ”ognistych ptakach” ? ha ha

  3. Niedługo latawca trzeba bedzie zarejestrować i wyrobić prawo latania nim.

  4. Ręce konserwowane
    Ocena: 0

    No to trzeba będzie mieć pozwolenie jak na strzelbę.

  5. Ocena: 0

    No to przynajmniej początek roku mamy wolny od dronów, CHWD droniarzom i detektorzystom wszelkiej maści

  6. Ocena: 0

    Tak więc filmowanie wesel z dronów w pierwszych dniach stycznia zarezerwowane będzie dla nielicznych

  7. Ocena: 0

    Czyli straż miejska też będzie musiała przejść test on-line??
    Sorry, zapomniałem oni nawet nie wiedzą co to jest on-line!!

    • Ocena: 0

      Jeszcze liny nie kupili więc nie przejdą testu on-line. Na razie przetarg na linę rozpiszą.

    • Krystian from Dżamajka
      Ocena: 0

      Ciekawe czy jak będą kontrolować kominy dronami to wylegitymuja się licencją lotniczą, ważnym przeglądem i ubezpieczeniem drona? Zaraz wypowiedzą się ludzie którym wiatraki zakłucają błędnik w głowie. Nie chciałbym być pilotem drona to za duża odpowiedzialność

  8. czyli z tego wynika jak masz drona BEZ KAMERY powyżej 250 gr to możesz latać bez zezwolenia 🙂 hehe co za durne przepisy

  9. Ocena: 0

    a czy ktoś napisał ile takie testy i szkolenie będą kosztowały ?
    czy przy ich wydawaniu będzie dochodziło do uznaniowości ? Kowalski dostanie a Nowak nie bo nie!
    co to ma na celu? kolejne etapy kontroli obywateli przez lewicowe rządy socjalistów?
    czy może wyłudzanie pieniędzy od niby „wolnych” obywateli?

  10. Tadeusz wajche przełurz
    Ocena: 0

    I macie swoją unię europejską. Niedługo trzeba będzie srać za zgodą.

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia