Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od 1 kwietnia utonęły 144 osoby. Policjanci apelują o bezpieczny wypoczynek nad wodą

Minionej doby w całym kraju utonęło pięć osób. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 144 zgony w wyniku utonięcia. W okresie letnim policjanci apelują o bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Wczoraj w Polsce utonęło 5 osób: woj. kujawsko-pomorskie – Golub-Dobrzyń, woj. małopolskie – Trzebinia woj. pomorskie – Łeba i Rębiska woj. dolnośląskie – Kamieniec Ząbkowicki. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała już w całym kraju 144 zgony w wyniku utonięcia.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Od początku czerwca w naszym regionie utonęły 3 osoby. Policjanci niezmiennie i ciągle apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą.

Wypoczywasz nad wodą? Przestrzegaj tych zasad

?Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

?Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;

?Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

?Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

?Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

?Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

?Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

?Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

?Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Pamiętajmy: najpierw woda, później alkohol – odwrotnie w tej historii nie ma życia;

?Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

?Przed rozpoczęcie plażowania, warto zrobić naszemu dziecku zdjęcie, na którym będzie widać jak jest ubrane. W przypadku zaginięcia w tłumie plażowiczów, łatwiej będzie go odnaleźć służbom biorącym udział w akcji poszukiwawczej.

5 komentarzy

  1. Co roku w okresie letnim policjanci apelują o bezpieczny wypoczynek nad wodą, a tymczasem skutek tych apeli jest taki, że od kwietnia utopiło się 144 osoby.
    Pozytywnie patrząc na aspekt sprawy to: ZUS wypłaci zasiłki pogrzebowe (a’ 4 tysiaki za skórkę),ale za to zaoszczędzi na wszelakich „plusach” i „czternastkach”, kto nie daj Boże pracował, zwolniły się etaty, (czyli bezrobocie zmalało), zwiększył się popyt na wieńce, kwiaty i znicze…

  2. O „dobrodziejach” zacierających łapki na nowe cołaski, nawet nie wspomnę, żeby nie pomyśleli, że kościół katolicki jest prześladowany.

  3. Komenda Główna Policji i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przypominają, że główną przyczyną utonięć w Polsce jest woda.

    • Statystyki nie kłamią – 100% ludzi, którzy umarli w ostatnim stuleciu, piło wodę!
      Przypadek?

Dodaj komentarz