Obywatel Rosji przewoził w aucie skórę wilka szarego. Wkrótce stanie przed sądem

Obywatel Rosji, który próbował przewieźć przez granicę skórę wilka szarego, wkrótce odpowie przed sądem. Mężczyzna tłumaczył celnikom, że chciał sprezentować skórę koledze.

Spreparowaną skórę wilka szarego znaleźli w aucie należącym do obywatela Rosji celnicy z Terespola. Mężczyzna nie posiadał dokumentów zezwalających na przewóz przez granicę tego chronionego prawem gatunku.

– Do zdarzenia doszło w wczoraj na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu. Podróżujący bmw 58-letni obywatel Rosji zgłosił funkcjonariuszom, że przewozi prezent dla przyjaciela mieszkającego w Niemczech. Jak się okazało, podarunek był dość specyficzny. Rosjanin chciał sprezentować koledze wyprawioną skórę wilka – informuje Marcin Czajka z Izby Administracji Skarbowej.

Podróżny nie posiadał zezwolenia CITES na przewóz skóry przez granicę, przez co popełnił przestępstwo. Wilk szary jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i przez to chronionym na mocy przepisów krajowych i międzynarodowych.

– Sprawa przewozu skóry przez granicę znajdzie swój finał w sądzie. Za złamanie prawa dotyczącego zasad przewozu przez granicę okazów chronionych na mocy przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES grozi odpowiedzialność karna włącznie z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – wyjaśnia Marcin Czajka.

Skóra trafiła do depozytu Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Funkcjonariusze zabezpieczyli też 1,5 tys. zł, które 59-latek wpłacił na poczet grożącej mu kary.

2017-07-07 14:18:18
(fot. KAS)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Zamawiam skórę i skalp z tego Ruska, będzie w sam raz do przedpokoju.

 2. Większa kara niż po pijaku zabójstwo tzw.człowieka.

  • Człowiek nie jest póki co gatunkiem zagrożonym. w Chinach za zabicie pandy jest kara śmierci. Jakoś trzeba odstraszać kłusowników.

 3. Jeszcze jak by zabierali auta na poczet grożącej mu kary to by było sprawiedliwe- za co go utrzymamy w wiezieniu.

 4. A moje BMW E60 535D też jest w skórze…

 5. ja chętnie kupie – też był taką chciał !

 6. Ale wilk jest chroniony w Polsce jak ktoś sobie chce postrzelać do wilków to niech jedzie chociażby na Słowację ,tam może walić do bólu .Czemu więc przy… się do gość skoro wilk został odstrzelony w innym państwie gdzie takowej ochrony nie ma ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika