690 680 960

Obok bloków powstaje myjnia samochodowa. Mieszkańcy protestują, gdyż obawiają się hałasu

Budowa samoobsługowej myjni na terenie osiedla zaniepokoiła mieszkańców. Mają oni zastrzeżenia, co do lokalizacji obiektu w bliskim sąsiedztwie bloków. Obawiają się uciążliwości związanych z jej funkcjonowaniem.

Przy ul. Onyksowej w Lublinie rozpoczęły się prace związane z budową samoobsługowej myjni samochodowej. Obiekt powstaje w pobliżu niewielkiego centrum handlowego, w którym znajduje się m.in. sklep Stokrotka, Pepco, czy też cukiernia i garmażerka. Jak podkreślają mieszkańcy osiedla, również w bezpośrednim sąsiedztwie bloków mieszkalnych oraz dwóch przedszkoli i żłobka. Co więcej, myjnia ma się znajdować zaledwie 30 metrów od mieszkań w pobliskim bloku.

Mieszkańcy obawiają się problemów związanych z funkcjonowaniem tego obiektu. Jak wyjaśnia pan Mariusz, taka myjnia, jak powszechnie wiadomo, generuje pewien poziom hałasu. Do tego wykorzystywane są w niej mocne środki chemiczne, przez co jest powszechnie uciążliwa dla mieszkańców. Ustalili również, że nie będzie żadnych zabezpieczeń, mających na celu ochronę mieszkających w pobliżu osób przed hałasem.

– Inwestor oświadczył, iż nie przewiduje żadnych ekranów ochronnych przy trzystanowiskowej myjni. Powołał się przy tym na zgodę urzędników. Kto wydaje zgody na działalność takich usług w tak bliskim sąsiedztwie bloków mieszkalnych i miejscu przebywania małych dzieci? – wyjaśnia pan Mariusz.

Tymczasem miejscy urzędnicy wyjaśniają, że teren ten, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, położony jest w obszarze przeznaczonym pod usługi. Myjnie samochodowe nie są zaś zaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływań na środowisko i ich budowa nie wymaga przeprowadzania analiz dotyczących ich wpływu na otoczenie. Zapewniają jednocześnie, że inwestor spełnił warunki wynikające z ustawy prawo budowlane i organ nie mógł odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

– W całej Polsce znanych jest wiele podobnych spraw i praktycznie w każdym przypadku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska miał zastrzeżenia do działalności nakazując montaż ekranów wygłuszających czy nawet zakazywał działalności. Dodatkowo w bardzo bliskim sąsiedztwie na podobnej myjni przy ul. Perłowej WIOŚ uznał, że normy hałasu są przekroczone – dodają przyglądający się z niepokojem na budowę obiektu mieszkańcy.

Jak ustaliliśmy, pozwolenie na budowę samoobsługowej myjni przy ul. Onyksowej 6 zostało wydane 4 września 2020 roku. Jeżeli zaś chodzi o pomiary hałasu, mogą one być wykonywane tylko dla inwestycji zrealizowanych. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin prowadzi postępowania w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu w przypadku stwierdzenia, na podstawie pomiarów dokonanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem, w wyniku jego działalności, przekroczone są dopuszczalne poziomy hałasu.

– Z obserwacji prowadzonych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin wynika, że samoobsługowe myjnie samochodowe nie generują ponadnormatywnego hałasu do środowiska. Od 2013 r. do chwili obecnej wpłynęły tylko dwa wnioski o przeprowadzenie pomiarów hałasu z samoobsługowej myjni samochodowej – tłumaczy Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

W obu tych przypadkach wszczęte zostały czynności sprawdzające. Przeprowadzono też kontrole połączone z badaniami poziomu hałasu. Jednak ich wyniki nie wykazały przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu z tych obiektów. W związku z tym miasto wydało decyzje umarzające postępowania. Mieszkańców to nie przekonuje i tłumaczą, że tego typu obiekty nie powinny powstawać tak blisko okien bloków.

(fot. – nadesłane – Mariusz)

75 komentarzy

 1. przynajmniej czyste auta bedzieta mieli

 2. najpierw protestują a potem sami będą korzystać…taka ludzka mentalność robić g*** burzę!!!

  • No i co w tym dziwnego lub złego?
   Protestują bo nie chcą – też bym nie chciał.

   A czy będą korzystać to skąd wiesz – taka ludzka mentalność od razu wszystko zakłada – choć nie ma pojęcia jak to jest.

 3. To se cmentarz zróbcie, jak byś się nie starał zawsze głupi z zazdrości się znajdzie

  • A dlaczego od razu zazdrość?
   Może po prostu potrzeba spokoju. Siedzisz sobie,oglądasz wieczorem film a zza okna szum z myjni…

 4. Pańcia malowana

  No to już po spokojnym spanku.
  A co do lokalizacji to w sumie bizness niezły.

 5. Mam taką myjnię pod oknem. Nie wierzcie, że nie będzie uciążliwa- działa codziennie -w święta, niedziele. Myjnia to nie jest zakład usługowy,jak np. fryzjer. Myjnia to ciągły hałas! A ci komentujący broniący myjni w takich miejscach, pozbawieni są wyobraźni i sami mieszkają w zacisznych miejscach.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…