Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 78. rocznicy bitwy pod Wytycznem

We wtorek, 3 października 2017 r., w Wytycznie przy Kopcu Chwały odbędą się uroczyste obchody 78 rocznicy bitwy pod Wytycznem. Poniżej prezentujemy program obchodów.

Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych. Wśród tych formacji, zwłaszcza tu na wschodzie, miejsce szczególne zajmuje Korpus Ochrony Pogranicza powołany w 1924 roku jako stała ochrona granicy wschodniej. W czasie swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom Rzeczpospolitej.

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim.

Program uroczystości obchodów 78 rocznicy bitwy pod Wytycznem:

12.00 – Rozpoczęcie uroczystości przy Kopcu Chwały w Wytycznie
12.20 – Msza Święta z modlitwą ekumeniczną
13.00 – przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i złożenie wieńców
14.00 – Zakończenie uroczystości.

plakat wytyczno 2017 NOSG

2017-09-29 13:01:52
(fot. NOSG)

7 komentarzy

 1. Dobrze zaleźli sowietom za skórę skoro praktycznie każdy KOP-ista dostawał czapę jak go złapali i niebezpiecznie było mieć przy sobie odznakę KOP-u.

 2. Potop szwedzki bym jeszcze uczcił.Na torsje już mi się zbiera od tej historii.Może lepiej by było pomyśleć o teraźniejszości i przyszłości.Ile można czcić klęski ?

  • Ja obca krajowca być, ale wiedzieć, że w Polska...

   Polacy lubują się w rozpamiętywaniu i rozdrapywaniu wszelkich ran.
   Szukają wszelkich okazji, żeby sie pomodlić, dać na tacę (płacąc księżom AC).
   Pokazać się w telewizji… A po skończonych uroczystościach, jeden drugiemu wsadziłby nóż w plecy, albo go zagryzł – byle mu zagwarantować bezkarność.

 3. Jakie klęski ? Poczytaj jełopie o tej bitwie i gadaj dopiero o klęskach .

  • Też Cię kocham.Żyj na bieżąco i nie przejmuj się przeszłością,bo wrzodów się nabawisz na żołądku,albo jeszcze gorzej.

 4. „ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim”- nie jest to do końca prawdą, gdyż SGO Polesie stoczyła później dwie zwycięskie bitwy z ruskimi pod Jabłoniem i Milanowem.

 5. Ja się nie przejmuje tylko ja szanuje bo jak widze nasze nowe WP której stan wody przeszkadza zrobic przeprawę to wiem że brak jest takich ludzi i z takimi charakterami jak byli kiedyś .

Z kraju

Sport