690 680 960

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie (program)

10 i 11 listopada to kulminacja obchodzonych przez cały rok uroczystość związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. W Targach Lublin w sobotę rozpocznie się patriotyczny piknik „Służymy Niepodległej”. W programie wiele wojskowych atrakcji.

Dwa kulminacyjne dni „lubelskich obchodów” rocznicy odzyskania niepodległości to najbliższa sobota i niedziela. 10 listopada głównym wydarzeniem będzie piknik patriotyczny „Służymy Niepodległej”.

W programie m.in. koncert pieśni patriotycznych; pokazy musztry paradnej; pokazy umundurowania, uzbrojenia i pojazdów historycznych. Spotkanie zakończy rozpalenie „Ognia Niepodległości” (godz. 16.30). 11 listopada zaplanowano m.in. uroczystą sesja Rady Miasta Lublin (godz. 9), mszę św. w katedrze w intencji Ojczyzny (godz. 10). Główne uroczystości zaczną się o 11.45 na pl. Zamkowym m.in. w programie koncert orkiestry wojskowej. O godz. 16 rozpocznie się „Koncert dla Niepodległej” w Filharmonii Lubelskiej.

Piknik „Służymy Niepodległej” w Lublinie

Piknik „Służymy Niepodległej” organizowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej w siedemnastu polskich miastach. W Lublinie impreza odbędzie się na terenie Targów Lublin. W programie, m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy artystyczne, w tym orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji. O godz. 16.00, we wszystkich miastach organizatorzy zaplanowali bicie rekordu w śpiewaniu „Marszu Pierwszej Brygady” czyli Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pikniki zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Na pikniku nie zabraknie Terytorialsów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentują swój sprzęt i specjalistyczne wyposażenie. Będzie można, m.in. obejrzeć quady, motocykle, karabinki wyborowe, moździerze, granatniki oraz sprzęt inżynieryjny. Żołnierze opowiedzą o służbie i o tym, jak zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

Lubelscy Terytorialsi świętują również oddając krew. Od 15 października żołnierze 2 LBOT prowadzą akcję zbiórki krwi pod hasłem „100 litrów na 100 lecie Niepodległości”. Żołnierze i pracownicy cywilni oddają krew w Regionalnych i Terenowych Stacjach Krwiodawstwa na terenie województwa lubelskiego. Podsumowanie akcji nastąpi w dniu 11 Listopada na Placu Zamkowym w Lublinie. W czasie uroczystości również będzie można oddać krew w specjalnie podstawionym KrwioBusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

(fot. lublin112.pl, UM Lublin)

9 komentarzy

 1. Dzięki za informacje, pośtupię tam i ja z laseczką w w prawej przedniej, a z biało-czerwoną w drugiej trzęsącej się garści.
  I powyrapiam okulary na prezentowane cudeńka.
  Myślę, że mnie nie „zgarną” jak w „stosownych momentach”, zamiast się modlić na klęczkach, z własnej piersióweczki pociągnę łyk truneczku w „intencji” Ojczyzny.

 2. Oto poziom kłamstwa i obłudy PO PIS

 3. Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  Tak na swój prywatny użytek się zastanawiam (a każdemu sie może zdarzyć)…
  Jak można mówić o niepodległości kiedy się ma podpisany Konkordat, jest się członkiem Unii i zależnym sie jest i od decyzji Watykanu i Brukseli

  • Przeczytaj Konkordat i przypomnij sobie zasady na jakich wstępowaliśmy do Unii.Zobaczysz że z winy naszych polityków nie przestrzegany jest Konkordat i z winy współczesnej targowicy peowej Unia próbuje nami rządzić choć nie ma do tego prawa.

 4. Tak autorowi i redakcji Maszt Niepodległości ością w gardle stoi, że nawet nie wspominacie w tekście o jego odsłonięciu?
  Czyżby dlatego, że nie była to inicjatywa Żuka i radnych z Peło?

 5. Od 100 lat w wolnym kraju, każdy z nas, pokolenie po pokoleniu. Nie dajemy się dzielić by nie stracić tej wolności.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…