Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

O kolejce przed kopalnią w Bogdance głośno już na świecie. Spółka zmienia zasady sprzedaży węgla

Koniec z ustawianiem się w kolejkę po węgiel przed kopalnią w Bogdance. Spółka postanowiła zmienić zasady sprzedaży dla odbiorców indywidualnych. Teraz prowadzone są zapisy.

Sytuacją, jaka panuje przed kopalnią w Bogdance zainteresowały się światowe media. To po tym, jak miejsce to odwiedzili korespondenci Agencji Reutera. Jest to jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych, która ma swoją siedzibę w Londynie. Działa ona w ponad 75 krajach i dostarcza informacje tekstowe w 16 językach, a jej dziennikarze pracują w niemal każdym zakątku świata.

W obszernej depeszy agencja opisuje, że w kolejce po węgiel stoją w upale dziesiątki samochodów, zarówno osobowych jak i ciężarowych. Podkreśla jednocześnie, że w Polsce jest 3,8 mln gospodarstw domowych, które ogrzewane są węglem. Wskazuje także, iż za tego typu sytuacja, czyli wielodniowe oczekiwanie mieszkańców w celu zakupu węgla, jak też wzrost jego cen, są wynikiem embarga na rosyjski węgiel nałożonego po ataku tego kraju na Ukrainę.

– To jest niewyobrażalne, ludzie śpią w samochodach. Pamiętam komunistyczne czasy, ale nie przyszło mi do głowy, że moglibyśmy powrócić do czegoś jeszcze gorszego. Dopiero dzisiaj ustawiono toalety, jednak nie ma bieżącej wody – wyjaśniał dziennikarzom Reutera jeden z mężczyzn oczekujących w kolejce po węgiel.

Kopalnia w Bogdance postanowiła usprawnić sprzedaż węgla. Uruchomiono dodatkowy punkt sprzedaży dla osób, które kupują niewielkie jego ilości, jak też prowadzono sprzedaż w sobotę i niedzielę. To jednak niewiele dało. Dlatego też zapadła decyzja o wprowadzeniu zmian zasad sprzedaży detalicznej.

– Od dziś zmienione zostają zasady prowadzenia sprzedaży detalicznej dla gospodarstw domowych. W związku z tym prosimy o nieustawianie się w kolejce do zakupu węgla. Sprzedaż będzie prowadzona wyłącznie na zasadzie zapisów z planowanym terminem odbioru – mówi rzecznik Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Dorota Choma.

Osoby, chcące zakupić węgiel muszą stawić się w siedzibie kopalni z dokumentem tożsamości, formularzem rejestracyjnym pobranym ze strony internetowej LW Bogdanka oraz kopią deklaracji CEEB potwierdzoną przez organ administracji państwowej lub pobraną z systemu i posiadającą unikalny numer identyfikacyjny. Po dokonaniu zapisu kupujący zostanie poinformowany, którego dnia i o której godzinie ma przyjechać po odbiór węgla.

Kopalnia dopuszcza też możliwość zapisu przez pełnomocnika, jednak musi on wówczas posiadać pełnomocnictwo, oraz pozostałe wymagane dokumenty. Pełnomocnictwo będzie też potrzebne, jeżeli po odbiór węgla przyjedzie inna osoba, niż kupujący.

(fot. nadesłane)

27 komentarzy

  1. To aż telewizji zagranicznej trzeba było aby wprowadzili taką formę sprzedaży ?

  2. Puścić pociąg wypchany węglem i rozwieść w 10 punktów w województwie i tam prowadzić sprzedaż. Nie dziękujcie za pomysł.

  3. Za krótko stają i węgiel za tani, że jeszcze kopciuchów nie wymienili do tej pory. Powinien dla odbiorcy indywidualnego kosztować minimum 10tyś za tonę. Tak zaraz krzykacze się zlecą jak to nie maja pieniędzy na wymianę pieca, bidoki. Nie wierzę w to, na wszystko maja tylko na normalne ogrzewanie zawsze brakuje. Trują siebie i całą okolicę dookoła i jeszcze mam ich żałować, żart.

Z kraju

Sport