Jeden z nowych cudów Polski w naszym regionie? Trwa głosowanie

Trwa piąta edycja wakacyjnego plebiscytu, w którym wybieranych jest „7 nowych cudów Polski”. Prowadzi pałac z naszego regionu.

Jak co roku, miesięcznik National Geographic Traveler, zorganizował wakacyjny plebiscyt, na „7 nowych cudów Polski”. Internauci mogą głosować na 16 wyjątkowych i wyróżniających się turystycznie miejsc w naszym kraju. Są to najczęściej tajemnicze i ciekawe obiekty, m.in. takie, którym ich zarządcy zapewnili drugie życie. Ideą plebiscytu jest promocja ciekawych, niebanalnych i atrakcyjnych turystycznie miejsc w naszym kraju, które często są pomijane na trasach wakacyjnych podróży. Jednocześnie plebiscyt ma pokazać, że Polska jest najpiękniejsza i nie trzeba jeździć niejednokrotnie w odległe zakątki świata, by przeżyć przygodę i zachwycić się pięknem danych miejsc.

Reprezentantem naszego regionu jest Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, który to uznawany jest za perłę rokoka. Wzniesiony został w XVII w. a zaprojektował go Augustyn Locci, później zaś przebudował Jakub Fontana. Porównywany jest często do Wilanowa. Nie bez powodu – jego piękne rzeźby to dzieło Jana Chryzostoma Redlera. Artysta wcześniej zdobił właśnie ogród pałacowy w Wilanowie. I tak przy bramach znajdują się cztery rzeźby obrazujące prace Herkulesa. W skrzydle wschodnim zobaczymy walkę z bykiem i lwem. W zachodnim z Cerberem i smokiem. W chwili obecnej kandydat z naszego regionu na nowy 7 cud Polski, prowadzi w głosowaniu internautów.

Wraz z Pałacem Potockich wśród kandydatów są: Kanał Augustowski, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Dolina Warty czyli Rzeczpospolita Ptasia w woj. lubuskim, Dom gdzie urodził się Fryderyk Chopin w Żelazowej Woli, Kościół Pokoju w Świdnicy, Kaszubski Park Etnograficzny, Centrum Kultury Ekumenicznej w Myszkowcach, Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, Zamek w Kórniku, Święta Lipka, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Filharmonia w Szczecinie, Muzeum Ognia w Żorach, Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki oraz Chełmno.

Głosowanie odbywa się online i potrwa do 22 września br. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody.

(fot. UM Radzyń Podlaski)
2015-07-12 21:48:44

Zobacz również

2 komentarze

 1. Największy cud to w lubelskiej katedrze.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7416zł -0.75%
  • GBP 5.0897zł -0.21%
  • EUR 4.5342zł -0.29%
  • CHF 4.213zł -0.38%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL