Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe radiowozy Inspekcji Transportu Drogowego już w akcji. Kontrolowano samochody dostawcze (zdjęcia)

Na drogach naszego regionu można już dostrzec nowe radiowozy Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazdy mają na wyposażeniu szereg specjalistycznego sprzętu. Inspektorzy zaczęli od sprawdzania samochodów dostawczych, czy nie są przeładowane.

Wczoraj informowaliśmy o nowych radiowozach, jakie otrzymał Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie. Cztery pojazdy marki MAN wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia przeprowadzanie kompleksowych kontroli pojazdów, przede wszystkim w transporcie ciężkim. Są to m.in. tester diagnostyczny EOBD, który umożliwia szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu np. hamulcowego, czy układu oczyszczania spalin. Z kolei dymomierz zmierzy poziom zadymienia spalin, sonometr poziomu hałasu emitowanego przez układ wydechowy, laserowy pirometr temperaturę tarcz hamulcowych, przymiary – wysokość i długość pojazdów, a z wykorzystaniem specjalnych zestawów sprawdzone zostanie paliwo.

W każdym radiowozie znajduje się również nowy typ przenośnych, dynamicznych wag samochodowych umożliwiających wykonanie pomiaru w trakcie jednokrotnego przejazdu samochodu przez wagi. To właśnie te urządzenia zostały wykorzystane przez inspektorów w pierwszej kolejności. Na stanowisku kontrolnym w podlubelskiej Kalinówce kontrolowane były pojazdy dostawcze. Sprawdzano przede wszystkich, czy nie są one przeciążone, jednak inspektorzy zwracali także uwagę m.in. na ich stan techniczny.

– To istotne wsparcie dla inspektorów w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi, zatruwającymi środowisko naturalne, czy niszczącym drogi przeciążonymi pojazdami. Tylko w ubiegłym roku inspektorzy ITD przeprowadzili ponad 176 tys. kontroli drogowych, przede wszystkim pojazdów ciężarowych i autokarów. Ich zakres jest szeroki – stan techniczny pojazdów, waga samochodów, czy wykorzystanie niedozwolonych urządzeń do manipulowania czasem pracy – mówi Naczelnik Wydziału Inspekcji WITD w Lublinie Paweł Gruszka.

Jak dodają inspektorzy, nowe radiowozy, które wyposażone są w część biurową oraz specjalistyczny sprzęt kontrolny podniosą efektywność i zapewnią jeszcze wyższą skuteczność kontroli. Dodatkowo ich obecność na drogach wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewnienie zasad uczciwej konkurencji w przewozach drogowych. Radiowozy wyposażone są również w sprzęt, który umożliwi zabezpieczenie miejsca wypadku i udzielenie pomocy przedmedycznej.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. O to będzie lament wśród busiarzy….

 2. radiowozy to racze nie są .raczej specjalistyczne ambulansy do badania stanu technicznego pojazdów

 3. Gdy pracowałem jako kierowca w hurtowni to dostawa miała być u klienta najpóźniej o godz. 7:00 rano. Samochód do pierwszego punktu rozładunku był często tak przeładowany, że miało się wrażenie że hamulce nie działają. Natomiast tego typu kontrole to widywałem dopiero po godz. 8:00, gdy samochód miałem przynajmniej częściowo rozładowany i był o wiele lżejszy niż przed pierwszym rozładunkiem.

 4. I bardzo dobrze…. Bo są przeladowywane nawet kilkunastokrotnie.

 5. super! Jak najwięcej takich kontroli 🙂

 6. Kilka wag zamontowanych na drogach, (których nie da się łatwo ominąć) rozwiązałoby problem lepiej, szybciej i taniej niż 100 nowych wozów IDT.
  Tak samo jak kilka fotoradarów robi robotę dziesiątków policjantów drogówki. Dochodzi do tego jeszcze obsługa (już może być cywilna, więc tańsza) systemów ale i tak wyjdzie znacznie taniej, przy setki razy większej efektywności.
  Inne kraje potrafiły sobie poradzić z bandytyzmem na drogach, a chyba tylko w Polsce (najniebezpieczniejszym w całej UE) fotoradary są nielegalne.

 7. te iveca na bliźniaku są na pusto już przeładowane 😀

 8. W sklepach to byście chcieli wszystko w cenie promocyjnej albo za pół darmo, zarabiać z kolei to 4 może 5 tys na miesiąc i wydaje wam się że pieniądze na drzewach rosną… Każdemu kto dużo gada a mało wie, proponuję rozeznać się nieco w kosztach utrzymania firmy transportowej… Może wtedy odechce się co drugiemu głupiego poszczekiwania i populistycznych komentarzy.

 9. co do iveca to akurat się mylisz Damianku

 10. MPK Lublin kontrolujcie trole a nie prywaciarzy będziecie ganiać!!!!!