Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowa Dęba: Wojsko prowadzi operację Cordon and Search pod dowództwem LITPOLUKRBRIG

Podczas ćwiczenia ANAKONDA 16, w niedzielę 5 batalion zmechanizowany z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wsparty kompanią obrony terytorialnej oraz ukraińską kompanią powietrznodesantową przeprowadził operację okrążenia i przeszukania (ang. „Cordon and Search”) na terenie Ośrodka Poligonowego Nowa Dęba, pod dowództwem LITPOLUKRBRIG.

– Sekcja rozpoznawcza S-2 Wielonarodowej Brygady otrzymała informacje o wykryciu działalności przeciwnika w pobliżu miasta. W wyniku tego na Stanowisku Dowodzenia LITPOLUKRBRIG 5 batalion zmechanizowany otrzymał zadanie zajęcia terenu, zapewnienia bezpieczeństwa osobom cywilnym i rozbrojenia sił przeciwnika. Po analizie zadania, dowódca batalionu zaangażował siły piechoty z wozami BWP-1 w celu organizacji zewnętrznego kordonu i otoczenia obszaru działań. Kiedy siły przeciwnika odmówiły poddania się, na teatrze działań pojawiła się polsko-ukraińska jednostka w lekko uzbrojonych pojazdach typu Hummer – opisuje scenariusz ćwiczeń kapitan Oleksandr Gain rzecznik prasowy dowództwa LITPOLUKRBRIG w Lublinie.

Dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady – generał brygady Adam Joks podkreślił znaczenie realizacji tego typu operacji. Jej przeprowadzenie było kompleksowym zadaniem wymagającym analizy, oceny zagrożeń i koordynacji z partnerami.

– Wykonaliśmy zadanie. Nielegalne siły zostały zneutralizowane. W celu przećwiczenia ewakuacji medycznej podegrano sytuację pozorującą zranienie jednego z naszych żołnierzy. Ogólnie rzecz biorąc, jestem usatysfakcjonowany naszą połączoną jednostką. Możemy reprezentować różne państwa, ale rozumiemy się i pracujemy razem w jednym celu- wyjaśnił ppor. Igor Shtanko – dowódca ukraińskiej kompanii powietrznodesantowej.

– To co czyni wyjątkowym ćwiczenie ANAKONDA 16 dla nas to fakt, że prowadzimy operacje w dynamicznym otoczeniu. LITPOLUKRBRIG przejmuje w dowodzenie, intensywnie szkoli pododdziały do wykonania zadań i przekazuje dowodzenie jednostkami do ich macierzystych pododdziałów. To prawdopodobnie najcenniejsze doświadczenie dla sztabu w doskonaleniu interoperacyjności i użyteczności w przyszłych, rzeczywistych działaniach” – skomentował Generał Brygady Adam Joks.

– Żołnierze Polsko-Ukraińsko-Litewskiej Brygady, Wielonarodowego Batalionu Dowodzenia oraz 5 batalionu zmechanizowanego wsparci ukraińską kompanią powietrznodesantową oraz pododdziałem członków organizacji pro obronnych ćwiczyli zadania związane z hybrydowymi zagrożeniami bojowymi – podkreślił Minister Obrony Narodowej.

2016-06-13 17:51:53
(fot. nadesłane LITPOLUKRBRIG)

5 komentarzy

  1. 5 bz, 1 kz, jw 3489 jesień 08/09, jeszcze wtedy jednostka przy Langiewicza w Rzeszowie. Ale to były czasy…

  2. banderowców lepiej niczego nie uczyć, bo potem dokonują rzezi na polskiej ludności cywilnej…

  3. Przypomnieli ukraińcom II Wojnę Światową jak nas zarzynali. O pacyfikacji Polesia, okolic Chełma i dalej do Izbicy o reszcie nie wspomnę to nikt nie pamięta. P.S. Dobry ukrainiec to +…