Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niezwykłe znalezisko w Kozłówce. Natrafiono na wina sprzed 100 lat (zdjęcia)

W trakcie prac remontowych prowadzonych w rezydencji w Kozłówce odkryto kilkanaście butelek wina pochodzących z czasów pierwszego ordynata. Butelki zostały zabezpieczone, trwają również konsultacje ze specjalistami w sprawie dokładnego wieku wina i jego wartości.

W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce podczas prac remontowych w jednej z piwnic oficyny pałacowej odkryto kilkanaście butelek wina. Wśród znalezionych 15 butelek są wina czerwone i białe pochodzące z różnych francuskich winnic. Na podstawie zachowanych na butelkach kapturków do tej pory udało się ustalić trzy winnice: Château Pontet-Canet, Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

Na znalezisko natrafiono w trakcie pogłębiania fundamentów w jednej z piwnic oficyny. Miejsce odkrycia wskazuje na to, że wina pochodzą sprzed 100 lat, czyli z czasów Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego.

Po wstępnym oczyszczeniu, butelki zostały zabezpieczone i obecnie są przechowywane w podobnych warunkach, w jakich przetrwały przez te wszystkie lata – obsypane piaskiem, w niskiej temperaturze i bez dostępu światła. Trwają również konsultacje ze specjalistami w sprawie wieku, pochodzenia i wartości znaleziska. Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie cennego znaleziska w nowo powstałych ekspozycjach.

To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce. Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce mieści się w późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedzibie arystokratycznego rodu Zamoyskich. Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.

Prace remontowe w zespole pałacowym w Kozłówce odbywają się w ramach projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”. Ze zmodernizowanych obiektów będzie można korzystać już na początku 2021 roku.

Niezwykłe znalezisko w Kozłówce. Natrafiono na wina sprzed 100 lat (zdjęcia)

Niezwykłe znalezisko w Kozłówce. Natrafiono na wina sprzed 100 lat (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

17 komentarzy

  1. Co tam stuletni sikacz, niektórzy mają stuletnią teściową, a to prawdziwy skarb.

  2. Jak niezjełczałe to organizm przyjmie ?

  3. Dość żartów, mili Państwo.
    To wartościowe wina. Dla przykładu Chateau Brane-Cantenac z 1900 kosztuje $6,612 USD !!!