Niezwykłe miejsce w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. Jest ukryte w lesie i liczy 3500 lat (wideo)

Wielu mieszkańców Lublinie nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego niezwykłego miejsca. W lesie Dąbrowa znajdują się grobowce datowane na epokę brązu. Warto poznać historię tego miejsca, które postanowił przybliżyć Paweł Małkowski.

Mało kto wie, że jeden z najstarszych zabytków na terenie Lublina znajduje się w lesie Dąbrowa w rejonie Zalewu Zemborzyckiego. Są to trzy starożytne kurhany datowane na epokę brązu, a więc powstały ok. 3,5 tys. lat temu. Odkryte w 1962 roku grobowce są pamiątkami po kulturze Trzcinieckiej uznawanej za kolebkę Prasłowian. Termin tej kultury pochodzi od miejscowości Trzciniec koło Opola Lubelskiego, gdzie dokonano pierwszych odkryć z tego okresu.

Archeolodzy ustalili, że kopce pierwotnie miały ok. 2 m. wysokości i zostały zbudowane z żółtego piasku. Z kolei ich średnica dochodziła do 10 m. Znaleziono też fragmenty ceramiki oraz węgielki drzewne. Po przebadaniu próbek ziemi, odkryto w niej m.in. fragmenty ludzkich zębów. Co więcej, ze znalezionych elementów ceramiki udało się zrekonstruować kilka naczyń. Znajdowały się tam również wyroby krzemienne.

Naukowcy, po dokładnym sprawdzaniu jednego z kurhanów przypuszczają, że najprawdopodobniej jest on rodzinną nekropolą, bądź pochówkiem osób niespokrewnionych blisko ze sobą, lecz przynależących do tego samego rodu. Zwłoki były wówczas palone, gdyż wg. wierzeń ogień spełniał rolę pośrednika przenoszącego zmarłego w zaświaty. Z kolei następne pochowanie prochów w ziemi miało związać zmarłego ze środowiskiem w jakim przebył swą ziemską drogę.

Jak wyjaśnia lubelski miłośni historii Paweł Małkowski, wielu mieszkańców miasta nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego niezwykłego miejsca. Wszystko dlatego, że nie jest ono w żaden sposób oznakowane. Dlatego też, przy pomocy tego filmu, postanowił przybliżyć skryte w lesie Dąbrowa pamiątki z dalekiej przeszłości.

(wideo – Paweł Małkowski)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. super informacja i wiedza

  • Dziękuję za miły komentarz 🙂 polecam to miejsce czuje się tam fajną energię – Zachęcam do subskrybowania kanału i obejrzenia pozostałych filmów 🙂

 2. Super, dzięki.

 3. podajcie dokładne miejsce to robal zabetonuje

 4. To już sobie o północy nie pobiegam…..

 5. dzięki, nie mielismy pojęcia co mijamy.
  Brawo Autor!

  • Dziękuję za miłe słowa zachęcam do obejrzenia pozostałych filmów oraz subskrybowania kanału 🙂

 6. Tak super. Niedługo będą rozkopane przez poszukiwaczy.

 7. Krzysztof K. (bo rodo)

  Wystarczyło nożem pozrzucać nie dopałki w śnieg, albo jakąś gałązka wtedy ogrzanie rąk by miało jakiś sens. 😁

 8. Mój dziadek pokazał mi kurhany w okolicy, gdzie mieszkał. Dzikie, nietknięte przez żadnego archeologa. Teraz ja przekazuję tą wiedzę swojemu dziecku i mam nadzieję, że on zrobi kiedyś to samo

  • warto od pokazywać najmlodszym takie rzeczy 🙂 zachecam do zglebiania tajemnic Lublina i ogladania mojego kanału

 9. Więcej Więcej więcej takich informacji i ciekawostek super materiał :):)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!