Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niewłaściwa flaga Ukrainy na fasadzie Centrum Spotkania Kultur. Mieszkaniec napisał skargę

Wczoraj w Lublinie w ramach solidarności z Ukrainą i sytuacją związaną z wkroczeniem rosyjskich wojsk do tego kraju, kilka miejskich budynków zostało podświetlonych barwami flagi ukraińskiej. Na budynku Centrum Spotkania Kultur wyświetlono barwy żółto-niebieskie, zamiast niebiesko-żółtych.

Od Czytelnika otrzymaliśmy maila, w którym znajduje się „Skarga” przesłana do Centrum Spotkania Kultur. Ma ona związek z błędnie wyświetlonymi barwami flagi ukraińskiej na fasadzie budynku CSK.

– Zwracam się z zapytaniem czy u Państwa są zatrudnieni kompetentni ludzie i kto odpowiada za wyświetlenie w dniu wczorajszym tj. 22.II.2022 barw Ukrainy na elewacji budynku CSK przy Placu Teatralnym 1? Jako instytucja o międzynarodowym zasięgu przyłączyliście się Państwo do akcji wsparcia Ukrainy poprzez wyświetlanie flagi w barwach narodowych Ukrainy na ww. budynku. Niestety rażące niekompetencje osoby zatrudnionej w Państwa instytucji odpowiedzialnej za wyświetlenie prostych barw, niebiesko-żółtych przerasta możliwości, umiejętności i wiedzę pracownika takiej instytucji jak Centrum Spotkań Kultur. Moim zdaniem osoba, która pracuje w takiej instytucji powinna oprócz podstawowej wiedzy, jak wyglądają flagi naszych sąsiadów, potrafić bez większych trudności skorzystać z wyszukiwarki internetowej i na podstawie zdobytej wiedzy (skoro sama jej nie posiada) określić ich poprawność układu – czytamy w wiadomości przesłanej do naszej redakcji, która trafiła również do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wczoraj wieczorem w tej sprawie wysłaliśmy również maila do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Zwróciliśmy w nim uwagę na niewłaściwe wyświetlanie kolorów ukraińskiej flagi. Dzisiaj otrzymaliśmy informację, że sytuacja była chwilowa i szybko zmieniono barwy wyświetlane na fasadzie budynku.

– W związku z powyższym jako podatnik i osoba utrzymująca instytucję jaką jest CSK żądam wyciągnięcia konsekwencji wobec tak rażącego zaniedbania jakim jest profanacja i ośmieszenie całej akcji, a zarazem Państwa jako instytucji Kultury. Powyższe zdarzenie jest dokładnie takim samym brakiem profesjonalizmu i kompetencji, jak zdarzenie które miało miejsce w 2006 roku z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i flagą Monako na narodowej limuzynie – pisze w mailu nasz Czytelnik.

Kolory, które pojawiły się na fasadzie CSK, to barwy znajdujące się na fladze Górnego Śląska, która jest w kolorach złotym i niebieskim. Flaga składa się również z dwóch poziomych pasów. Barwy flagi nawiązują do herbu Górnego Śląska, co oznacza, że zgodnie z zasadami heraldyki kolor złoty orła znajduje się u góry, a kolor niebieski tła u dołu. Identyczna flaga była używana również jako flaga województwa opolskiego do 2006 r.

Z kolei flaga Ukrainy jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.

Niewłaściwa flaga Ukrainy na fasadzie Centrum Spotkania Kultur. Mieszkaniec napisał skargę

Fasada CSK po zmianie barw na właściwe

(fot. lublin112.pl\CSK)

69 komentarzy

  1. Jakiż ten Lubelski Żukow to dobrodziej.

  2. No trochę głupio to wyszło. Jak coś robić to poprawnie. Natomiast ” wyciąganie konsekwencji” to trochę przesada. Wyluzować uprzejmie proszę.

    • Właśnie, że konsekwencje powinny być, urządzenie nie ustawiło samo kolorów, a tłumaczenie, że to wina systemu jest płytkie i żenujące. Nie trzeba być informatykiem, żeby wiedzieć, że to wina osoby, która nie wie jak wygląda flaga Ukrainy.

      • Wyluzowani to są pracownicy CSK, mają taki light że… nie mają kiedy taczki załadować, noo a pracownicy Mosir-u czy UM czy UW i ZUS-ów to nawet do pracy chodzić nie muszą a kasa płynie. Rozpatrywanie wniosków na zdalnym z sąsiadką na kawce. Tak działają.

  3. Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.