Nielisz: Ćwiczenia zgrywające służb ratunkowych Tama 2015

We wtorek na zbiorniku wodnym w Nieliszu pod Zamościem odbyły się ćwiczenia zgrywające służb i podmiotów ratunkowych. Celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania do reagowania w sytuacjach kryzysowych podczas działań przeciwpowodziowych.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Tama 2015” rozpoczęły się we wtorek o godz. 10.00. Organizatorem ćwiczeń był Lubelski Urząd Wojewódzki.

Niektóre scenariusze ćwiczeń:

1. Wywrócenie się łodzi wiosłowej na rozlewisku rzeki Wieprz. W wyniku tego, do wody wpada dwóch mężczyzn. Miejsce wypadku zlokalizowane jest w znacznej odległości od brzegu. Na szczęście zdarzenie zauważa postronna osoba, która następnie dzwoni po pomoc. Na miejsce przyjeżdżają wszystkie służby ratunkowe.

2. W tym samym czasie, w innym rejonie rozlewiska rzeki Wieprz starsza osoba wybrała się na spacer. Podczas przechadzki brzegiem, zsuwa się ze skarpy w zarośla. Na dole jest bagno, teren grząski. Nie ma miejsca lokalizacji, rozpoczyna się akcja poszukiwawcza. Oprócz brzegu działania prowadzone są z wody za pomocą łodzi. Osoba zostaje odnaleziona, wyciągnięta i ewakuowana w bezpieczne miejsce.

3. Na zalewie służby ratunkowe prowadzą poszukiwania osoby zaginionej. Informacja brzmi, że osoba utonęła. Po ustaleniu u świadków miejsca, gdzie zdarzył się wypadek w ten rejon zostają skierowani płetwonurkowie z sonarem (specjalistyczna grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego PSP Lublin), łodzie a także multicopter.


4. Podczas powodzi zostają podtopione budynki mieszkalne. przebywające tam osoby nie mają możliwości żeby się wydostać. Droga lądowa nie wchodzi w grę. Na miejsce skierowane zostają śmigłowce NOSG, za ich pomocą osoby zagrożone zostają ewakuowane w bezpieczne miejsce.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie sprawności organizacyjnej, umiejętności i zasad współdziałania pomiędzy służbami: straży pożarnej, policji, straży granicznej, zespołu zarządzania kryzysowego, inspektoratu ochrony środowiska, pogotowia ratunkowego, stacji sanitarno-epidemiologicznej i innych. Zadania postawione służbom miały na celu sprawdzenie przygotowania do realizacji obowiązków w czasie działań przeciwpowodziowych.


fot. 112 Kraśnik

fot. KWP Lublin

2015-06-16 20:02:47
(fot. 112 Kraśnik, KWP Lublin, wideo KWP Lublin)

4 komentarze

 1. to golf III?

 2. Ćwiczyli czy się tylko zgrywali?

 3. Czy ktoś już odpowiedział za zalanie K-stawu i innych wiosek?

 4. fot nr 1 KWP – chyba autor zapomniał jak trzymał aparat bo coś trochę wygląda na sprzeczne z grawitacją 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online