Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nielegalna produkcja papierosów. Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, zatrzymano 10 osób (zdjęcia)

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w ramach działań zatrzymali 10 osób w wieku od 34 do 75 lat. Pięć z nich usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej. Śledczy szacują, że członkowie grupy wyprodukowali blisko 700 000 sztuk papierosów bez akcyzy. Zabezpieczono ponad 100 000 sztuk nielegalnych papierosów oraz 750 kg krajanki tytoniowej.

Grupa przestępcza rozbita

Do realizacji sprawy dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i dystrybucją wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy doszło na terenie woj. mazowieckiego.

– Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali na terenie Warszawy łącznie 10 osób w wieku od 34 do 75 lat, w tym 2 obywateli Armenii. Działania realizowane były pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie – informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Przeszukania, nielegalny towar

W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz miejsc służących grupie jako magazyny i pomieszczenia produkcyjne mundurowi zabezpieczyli linię służącą do produkcji papierosów, różnego rodzaju opakowań na papierosy, a także ponad 100 000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 750 kg krajanki tytoniowej.

– Wszyscy zatrzymani w tej sprawie zostali przewiezieni do Lublina i osadzeni w policyjnym areszcie. Wśród zatrzymanych jest 44-latek bez stałego miejsca zamieszkania, który kierował całym przestępczym procederem – dodaje podkomisarz Kamil Karbowniczek.

700 000 sztuk papierosów na rynku

Jak wynika z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zatrzymane osoby w okresie od maja do lipca ubiegłego roku produkowały oraz magazynowały na terenie Warszawy wyroby bezakcyzowe w postaci papierosów w ilości około 700 000 sztuk. Następnie papierosy trafiały na rynek. Uszczuplenie na rzecz Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego cła, podatku akcyzowego i podatku Vat szacowane jest na blisko mln złotych.

Zarzuty przestępstw akcyzowych

– Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty popełniania przestępstw akcyzowych, a 5 osób: trzech mężczyzn w wieku 44, 59 i 75-lat i dwie kobiety w wieku 34 i 66-lat udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 44-latka i 59-latka i z gminy Tłuszcz sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, wobec pozostałych 8 osób – poręczenia majątkowe, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju – dodaje podkomisarz Kamil Karbowniczek.

3 komentarze

  1. Kiedy milicja zajży na Ruską.

  2. nie kryty krytyk

    nie można produkować papierosów bez polskiego znaku akcyzy, takie fajki można tylko i wyłącznie wynosić z magazynu policji, tak żeby było bezpieczniej. POZDRAWIAM POLICJANTÓW Z ZAMOŚCIA ORAZ POLICJANTÓW Z KOMISARIATU W ŁABUNIACH, GDZIE KOMENDANT ŁABUŃSKIEGO GRAJDOŁKA NA PYTANIE PODWŁADNEGO GDZIE SĄ ZAREKWIROANE PAPIEROSY, POWIEDZIAŁ ŻE ICH KOLEŻANKA Z KOMISARIATU POWOLI UTYLIZUJE. a wy dalej gamonie myślcie że oni to utylizują lub spalają piecach. ty dostajesz kare oni i tak to spalą. POLSKA POLICJA w PEŁNEJ KRASIE.

Dodaj komentarz

Z kraju