Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niecodzienny mecz futbolowy w Lublinie. Wstęp bezpłatny

Już za tydzień, w niedzielę, 21 sierpnia br., rozegrany zostanie w Lublinie mecz piłkarski, który niezwykle rzadko kibice tej dyscypliny sportowej mają możliwość oglądania na żywo nad Bystrzycą. Będzie to spotkanie w innej odmianie piłki nożnej niż ta, do której na co dzień  przywykliśmy.

Mecz rozgrywany będzie w ramach Amp Futbol (ang. Amputee Football). Jest to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, która dziś uprawiana jest już w ponad 60 krajach na całym świecie. W drużynie amp futbolowej występują zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku zawodników z pola, oraz po jednostronnej amputacji kończyny górnej – w przypadku bramkarzy. Mecz rozgrywany jest w wymiarze 2×20 minut z 10 minutami przerwy pomiędzy połowami.

– Fundacja Akademia Odkrywców Sportu UMCS przy współudziale Uczniowskiego Klubu Sportowego „Widok” zapraszają serdecznie na mecz AMP Futbolu pomiędzy Stalą Rzeszów a Legią Warszawa – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Spotkanie odbędzie się  o godz. 11.00 w Lublinie, na boisku przy Szkole Podstawowej nr 56  (ul. Zemborzycka 63). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorzy spotkania zapraszają wszystkie osoby z wadami kończyn do udziału w tworzeniu się nowej sekcji „Amp Futbol w Lublinie”, a także w Rzeszowie.

– Drużyna „Stal Rzeszów Amp Futbol” jest tegorocznym debiutantem w rozgrywkach ekstraklasy – wyjaśnia Aneta Adamska – została założona w 2021 r. W drużynie Stali gościnnie zagra Monika Kukla – zawodniczka Warty Poznań i żeńskiej sekcji reprezentacji Polski. Jej obecność wyraźnie wskazuje, że jest to dyscyplina, w której także kobiety mogą realizować swoje sportowe ambicje i marzenia. „Legia Warszawa Amp Futbol” to z kolei obecny wicemistrz Polski, z wieloma reprezentantami kraju w składzie – uzupełnia.

Początki tej dyscypliny sportowej (a w zasadzie amp soccera) sięgają 1989  roku. Wtedy to w USA grupa niepełnosprawnych narciarzy szukała możliwości utrzymania aktywności fizycznej także w sezonie letnim. Pomysł narodził się, gdy pewnego dnia syn jednego z nich grał w koszykówkę. W pewnym momencie piłka potoczyła się do stojącego kilka metrów dalej ojca, a ten przy pomocy kul odkopnął ją do syna. W tym samym roku w Bellevue (USA) zorganizowano pierwsze spotkania i treningi nowo powstałej dyscypliny. Utworzono także pierwszy amp futbolowy związek na świecie – Amputee Soccer International.

Historia Amp Futbolu w Polsce nie jest tak odległa i odnosi się do roku 2011. Sukcesywnie rośnie liczba klubów posiadających sekcję w tej odmianie piłki nożnej. Nastąpił gwałtowny wzrost umiejętności polskich zawodników i profesjonalizacja w organizacji treningów, zawodów i turniejów Amp Futbolowych. Nasz kraj jest aktualnie trzecią siłą w Europie i siódmą na świecie w tej dyscyplinie. Polska reprezentacja w Amp Futbolu przygotowuje się obecnie do kolejnych Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie, które odbędą się w Turcji w dniach 01-09 października 2022 r.

W Polsce funkcjonuje obecnie sześć klubów, które występują w Amp Futbol Ekstraklasie, są to: „Wisła Kraków Amp Futbol”, „Legia Warszawa Amp Futbol”, „Warta Poznań Amp Futbol”, „TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała”, „Nowe Technologie Różyca” i „Stal Rzeszów Amp Futbol”.

Niecodzienny mecz futbolowy w Lublinie. Wstęp bezpłatny

(fot. pixabay.com, tekst Leszek Mikrut)

7 komentarzy

  1. KOMEDIA !!!

    • A czy mają siedzieć na czterech literach i użalać się do butelki? Nie życzę Ci takiej sytuacji.

    • „El loco” – Oni pokazują w jaki sposób można się realizować w życiu i mieć swoje pasje pomimo niepełnosprawności fizycznej.
      Podobnie jak i ty, który swoim komentarzem realizujesz się w swojej niepełnosprawności umysłowej.

  2. Znaczy się, murawa boiska zdeptana będzie o połowę mniej niż zazwyczaj?

  3. Z piłkarskim Motorem i tak by wygrali.

    • Kurczę, przeczytałem artykuł, chciałem napisać komentarz – a tu komentarz tej samej treści już jest ?
      Może by pełny skład „Motorynki” wysłać na mecz, żeby zobaczyli jak gra się z zaangażowaniem, poświęceniem, dla samej gry a nie tłustych pensji z miejskiej kasy?

Z kraju