690 680 960

Niebezpieczne opady marznącej mżawki i deszczu mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego. Kierowcy powinni zachować ostrożność

Od wielu dni w Polsce utrzymuje się termiczna zima. Panuje całodobowy mróz, zalega także pokrywa śnieżna. Z danych pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że na wschodzie kraju zalega przeważnie od 3 cm do 6 cm. Nadchodzi jednak kilkudniowa odwilż.

Temperatura za dnia będzie powyżej zera, ale nocami wystąpią spadki temperatury poniżej zera, skutkując oblodzeniem dróg i chodników. Zmiana w pogodzie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach spowodowana jest napływem coraz cieplejszego powietrza z południa i południowego-wschodu. Wzrasta także prawdopodobieństwo opadów marznących, które w kolejnych godzinach mogą wystąpić na wschodzie.

W pasie od Rzeszowa po Siedlce według danych ze stacji IMGW-PIB, występują opady marznącej mżawki. Niewykluczone, że lokalnie pojawią się także na obszarze woj. lubelskiego w kolejnych godzinach, stwarzając zagrożenie dla pieszych i kierowców. Temperatura wyniesie od -4°C do -2°C. Będzie rosnąć z biegiem dnia. Niewykluczone, że opady z chmur warstwowych Stratus w kontakcie z wychłodzonym podłożem będą zamarzać, powodując gołoledź.

Szczególnie groźnie wyglądają prognozy modeli pogodowych na noc z czwartku na piątek, kiedy to w regionie mogą pojawić się większe opady marznącego deszczu. Może mieć to miejsce szczególnie w drugiej części nocy, kiedy to po ciepłej stronie frontu rozkład temperatury w dolnych warstwach troposfery będzie sprzyjał groźnym opadom. Przemieszczać będą się od południowego-zachodu na północny-wschód, obejmując nad ranem w piątek przeważający obszar woj. lubelskiego. Termometry pokażą od -1°C do 0°C.

Trudne warunki na drogach mogą panować w wielu powiatach na wschodzie Polski jutro rano. Przeważnie będą to opady deszczu, jak i też marznącej mżawki, zatem apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Niewykluczone są nawet gdzieniegdzie opady deszczu lodowego. Dużo jednak będzie zależeć od rozkładu temperatury w dolnej troposferze.

Prognozy numeryczne wskazują, że szczególnie groźnie może być w pierwszej części piątkowego dnia, ale miejscami deszcz marznący i mżawka utrzymają się przez cały dzień. W weekend temperatura w porze dziennej oscylować ma w okolicach 0°C, ale nocami spadać może do wartości ujemnych, powodując oblodzenie dróg i chodników.

Zimne masy powietrza w naszej części kraju mogą utrzymać się okresami po 15 grudnia, potem może nadejść ocieplenie. Noce jednak czasami będą przynosić spadki temperatury poniżej zera. Istnieje ryzyko w kolejnych tygodniach większych opadów śniegu.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

 1. Jasio (z III d)

  Chyba trzeba bardziej po polsku…
  Cymbały za kierownicą (płci obojga i byle jakiej), to co z góry będzie kapać na jezdni może zamarznąć i wtedy możecie (choć nie musicie) zacząć tracić panowanie nad swoimi motoryzacyjnymi wynalazkami wszelkich marek.
  Zrozumieli ?!

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej