Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne chińskie drony i helikoptery niedopuszczone do obrotu

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na granicznym przejściu kolejowym w Dorohusku partię zabawek wyprodukowanych w Chinach. Jak się okazało nie spełniały one norm jakości i bezpieczeństwa produktów.

20 października funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Dorohusku zakwestionowali przedstawione przez importera deklaracje zgodności dotyczące 6264 sztuk dronów i 144 sztuk helikopterów zdalnie sterowanych.

Istniało podejrzenie, że zabawki mogą być niebezpieczne dla dzieci, skierowano więc do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Lublinie oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej wnioski o wydanie opinii, czy zatrzymana partia towaru spełnia normy jakości i bezpieczeństwa produktów.

Obie instytucje orzekły, że zdalnie sterowane drony i helikoptery nie mogą być dopuszczone do obrotu na terenie naszego kraju i całej Unii Europejskiej.

Towar objęto procedurą składu celnego, a importer został zobowiązany do dostarczenia odpowiednich świadectw i dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo i jakość zabawek. Łączna wartość zakwestionowanego towaru wyniosła ponad 920 tys. zł.

article (4) article (2)

2017-10-31 15:56:19
(fot. KAS)

16 komentarzy

 1. Bez komentarza… na bazarze nie takie rzeczy się sprzedawały. A teraz Chińczyk, który ma legalny sklep i płaci podatki, zbiednieje. Jakoś jak byłem dzieckiem żadna instytucja państwowa nie dbała tak o moje i rówieśników bezpieczeństwo, a jak się okazuje przeżyliśmy.
  Trzeba tylko pamiętać, że te Chińskie podróbki to jednak badziew i nie ma co się napalać na niewiadomo co. Sam wole teraz wydać kilka złotych więcej i mieć coś, co będzie bardziej trwałe.

  • jak Ci tak szkoda Chińczyka to go wesprzyj

   • Sam też ich wspierasz. Myslisz, że to co kupujesz w zwykłym sklepie nie ma etykietki „Made in China”? Spójrz czasem na kraj pochodzenia.

 2. Chińczyk robi taniej co stanowi duże zagrożenie dla PZL-Świdnik, dobrze że to przechwycono

 3. A w internecie pełno tego towaru …

 4. he, he przecież tego badziewia wszędzie pełno a tu zablokowano dostawę bo nie spełnia wymagań. Stawiam na donos uprzejmej konkurencji…

 5. co za bzdura, firma ze zdjęć robi od 5-6 lat jedne z najlepszych zabawek RC ale oczywiście co wielu boli znacznie taniej niż znane(drogie) firmy 🙂

 6. Tu nie chodzi, czy są dobre czy złe tylko trzeba mieć kwity za które trzeba zapłacić…proste.

  • no tego nie wiemy czy tylko kwity, jest napisane, że: „Jak się okazało nie spełniały one norm jakości i bezpieczeństwa produktów”

   • Napisano także „….Towar objęto procedurą składu celnego, a importer został zobowiązany do dostarczenia odpowiednich świadectw i dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo i jakość zabawek…” Jednym słowem, po dostarczeniu papierów, trafią na rynek.

 7. ODBIORCA TOWARU NIE PRZEKAZAŁ … PODZIĘKOWANIA W FORMIE BILETÓW NBP ; NA OKRES ZAKUPÓW PRZEDŚWIĄTECZNYCH ZABLOKOWANO MU TOWAR – W LUTYM OTRZYMA GO Z POWROTEM – TO PISUARSKA POLSKA

 8. Sam miałem taki badziewiasty helikopterek, bardzo ładnie kwiatki w domu strzygł i wszystko było by fajnie gdyby mu akumulatorka szlag nie trafił po tygodniu 😀
  Nie pisuarska polska tylko mundre przepisy unijne, nie możemy dopuścić do obrotu nic co nie spełnia tych porąbanych norm lub nie ma certyfikatów że było przebadane i dopuszczone do obrotu na terenie Unii i tyle w temacie. Druga sprawa to obiło mi się o uszy że w jakichś takich helikopterkach właśnie akumulatorki dostawały samozapłonu a że jara się to całkiem gwałtownie więc może jednak dobrze że ktoś sie takimi rzeczami interesuje i uratuje czyjaś chałupę przed swajczeniem się .

 9. Znowu ktoś uwalił helikoptery dla armii.