690 680 960

Niebezpieczna linia szkwału zmierza nad woj. lubelskie. Wiatr może przekroczyć 100 km/h, wystąpią burze oraz oblodzenie

W poniedziałek nasz kraj znajduje się pomiędzy pogłębiającym układem niskiego ciśnienia, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię Gerhild i skierował się nad Rosję a wyżem znad Europy Zachodniej. Występuje duży gradient ciśnienia, ale nie tylko to będzie powodem wietrznej aury w najbliższych godzinach. Kluczowe okaże się przechodzenie frontu i konwekcji, która powstanie na jego czele.

W poniedziałek panują dynamiczne warunki pogodowe, z powodu nasuwającego się szybko frontu chłodnego. Dziś termometry wskażą od 0°C do 3°C. Należy mieć na uwadze, że po przejściu frontu temperatura zacznie szybko spadać z uwagi na adwekcje chłodniejszej masy powietrza pochodzenia arktycznego. Na drogach zapanować mogą trudne warunki do jazdy.

Początek tygodnia przynosi na ogół zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu, które z biegiem czasu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem, mokry śnieg, jak i też krupę śnieżną. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr. Szczególnie gwałtowny podczas przechodzenia frontu.

Przez Polskę wędruje liniowy układ konwekcyjny na froncie chłodnym, który na swojej trasie przynosi opady różnego typu, a nawet liczne wyładowania atmosferyczne. Aktywność elektryczna jak na zimę jest nadzwyczaj wysoka. W czasie opadów możliwy jest gwałtowny spadek widzialności do 100-200 metrów, zatem apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Strefa intensywnych opadów przemieszczać ma się szybko w dalszym ciągu z północy, północnego-zachodu na południe, południowy-wschód. Najgroźniej będzie pomiędzy godz. 11 a 14 w woj. lubelskim. Następnie aura po przejściu frontu zacznie się poprawiać. Początkowo groźne warunki pogodowe zaznaczą się w północnej i zachodniej części regionu. Załamanie pogody obejmie jednak w kolejnych godzinach cały region.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że na froncie chłodnym uformował się liniowy układ konwekcyjny, który obecnie znajduje się nad centralną Polską. Występują konwekcyjne porywy wiatru do 100-110 km/h, a punktowo wartości zmierzone na stacjach IMGW mogą okazać się wyższe w najbliższych godzinach we wschodniej części kraju.

Prowadzić może to do szkód w drzewostanie, przerw w dostawach energii elektrycznej i uszkodzeń budynków. Odradzamy parkowania samochodów pod drzewami i bilbordami. Zachowajmy dużą ostrożność podczas przemieszczania się przez większe kompleksy leśne, gdyż w czasie przechodzenia frontu chłodnego z intensywnymi opadami i silnym wiatrem oraz wyładowaniami możliwe są lokalne wiatrołomy, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia groźnego załamania pogody wynosi 95%.

Już w nocy z poniedziałku na wtorek obserwowany ma być dalszy wzrost ciśnienia atmosferycznego z uwagi na rozbudowę od zachodu wyżu barycznego. Pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Do końca poniedziałkowego dnia utrzyma się silny wiatr w porywach do 70 km/h z kierunku północno-zachodniego, potęgując odczucie chłodu. Osłabnie wyraźnie w drugiej części nocy i nie powinien stanowić większego zagrożenia. Termometry pokażą od -3°C do 0°C. Prowadzić może to po dziennych opadach do oblodzenia dróg i chodników, zatem szczególnie kierowcy powinni zachować ostrożność.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i linii szkwału, która zmierza nad woj. lubelskie

(fot. PSP)

Jeden komentarz

  1. Lipne to było, mało wiało, śniegu tyle co i nic… jak zwykle te prognozy o kant…..

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas