Niebawem rozpocznie się Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Program jest bardzo bogaty

Nawet 100 tysięcy osób spodziewają się organizatorzy na tegorocznym Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie. Impreza odbędzie się już po raz 11. W tym roku przygotowano mnogość wydarzeń, zarówno kulinarnych, jak też kulturalnych.

W przyszłym tygodniu w Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. Dzisiaj organizatorzy zaprezentowali najważniejsze wydarzenia, jakie odbywać się będą w ramach tej, jednej z najważniejszych lubelskich imprez. Jak zaznaczano, jest to obecnie największa tego typu impreza w Polsce. Co ważne, nie polega ona tylko na wystawianiu produktów i ich smakowaniu, tak jak to się odbywa na innych festiwalach, jakie organizowane są w całym kraju. To jest idea, która zawsze stoi za każdą edycją Europejskiego Festiwalu Smaku. Dostępne są warsztaty, prelekcje, wykłady, czy też koncerty znanych i lubianych zespołów muzycznych. Festiwal zamyka cykl najważniejszych letnich imprez, jakie odbywają się na terenie miasta. Chodzi o Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński. Wszystkie z nich są wizytówkami Lublina.

W trakcie tegorocznej edycji Europejskiego Festiwalu Smaku nie zabraknie nowości. Jedną z nich będzie strefa vege, czyli coś dla osób, które nie spożywają mięsa. Postawiono również na dzielenie się pokarmem. Projekt ten realizowany jest wspólnie z Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W kilku restauracjach będą dostępne dania, z których część kwoty za ich zakup będzie przekazywana na konto Caritas. Nie zabraknie też stałych punktów imprezy. Będzie międzynarodowy jarmark smaków, który w tym roku dedykowany jest 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Na ulicy Grodzkiej, dookoła Trybunału Koronnego i na ulicy Złotej ustawionych zostanie 100 straganów, pozwalających na degustacje i zakupy a jednocześnie na spacer po Starym Mieście. Na placu Po Farze będą, do tego wystawy, niezliczone pokazy kulinarne i degustacje na scenie. Z kolei na placu Łokietka powstenie Unijne Miasteczko Smaku, w którym prezentowany będzie bogaty świat kulinariów Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz wielka kuchnia krajów, które zrodziły się z Unii Lubelskiej.

Jeżeli chodzi o wrażenia muzyczne, na Arenie Lublin odbędzie się koncert “POP Arena – 80`s Festival” dedykowany 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Będzie to największy koncert z udziałem gwiazd lat 80-tych w tym roku w Polsce. Na scenie pojawią się największe gwiazdy tej dekady: Thomas Anders & Modern Talking Band, Sandra, Fancy, C.C.Catch, Savage i Joy. Usłyszeć będzie można wszystkie największe hity tych artystów, które królowały na szczytach list przebojów i są szlagierami do dziś. Z kolei na scenie ustawionej na Placu po Farze zaprezentują się m.in. Stanisław Soyka, Natalia, Lorien, Lidia Biały, Pablopavo i Ludziki czy też Paweł Małaszyński z zespołem Cochise. Na specjalne życzenie lubelskiej publiczności jeszcze raz na festiwalu wystąpi Kaja Mianowana. Tym razem już w bazylice dominikańskiej, żeby nie zabrakło miejsc dla chętnych na obejrzenie koncertu.

Po raz kolejny podczas Europejskiego Festiwalu Smaku producenci z regionu lubelskiego będą mogli pochwalić się swoimi produktami i wyrobami. W Restauracji Trybunalska odbędzie się bowiem czwarta edycja konkursu na „Najlepszy Smak Lubelszczyzny”, w którym wyłonione zostaną regionalne produkty z regionu lubelskiego, które wyróżniają się najwyższymi walorami smakowymi, zapachowymi i wizualnymi. Laureaci wybierani będą w dziewięciu kategoriach: produkty mleczne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, produkty rybołóstwa, owoce i warzywa, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, a także napoje (w tym alkohole) oraz inne. Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczny Europejski Festiwalu Smaku w Lublinie odwiedzi 100 tysięcy osób.

(fot. lublin112)

11 komentarzy

 1. Kiedy? „Niebawem”.

 2. Janusz z Kowalskiej?

  Frytki będą?

 3. Fantastyczny artykuł nawet całkiem długi tylko ktoś zapomniał zawrzeć w nim kluczowej informacji – daty

  • Jeszcze będziemy pisać o imprezie, spokojnie.

   • Ale jakieś plany można zrobić, przyjazdowe na ten przykład.

   • Festiwal w dniach 2-8 września. Fajnie, że będziecie pisać ale to nie jest impreza za pół roku i jak ktoś ma coś sobie zaplanować to już warto żeby wiedział, że to przyszły tydzień.

 4. Małszyński … mniam…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności
Rajd Tylko dla Zuchwałych: Coś dla miłośników motoryzacji ale i starego, dobrego bluesa.