Nie zgłosili gotówki przewożonej przez granicę, dostali mandaty

W trakcie kontroli granicznych funkcjonariusze służby celno-skarbowej ujawnili próby przewiezienia przez granicę gotówki, bez jej wcześniejszego zgłoszenia. Właściciele pieniędzy zostali ukarani mandatami.

W trakcie kontroli jednego z autokarów przekraczających granicę w Hrebennem funkcjonariusze znaleźli znaczną ilość gotówki. W kokpicie pojazdu ukrytych było: blisko 150 tys. PLN, prawie 40 tys. EUR, 1,5 tys. GBP oraz ponad 97 tys. HUF. Obywatel Ukrainy, do którego należała ujawniona gotówka, za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych został ukarany mandatem w wysokości 3 tys. złotych.

Z kolei funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej ujawnili w osobowym mercedesie 37 tys. EUR. O zgłoszeniu przewożonej w bagażu gotówki „zapomniał” 50-letni obywatel Rosji. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

(fot. KAS)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. To stary zbójecki zwyczaj: to co nielegalne po zapłaceniu haraczu staje się legalne

  • Mieczysław Krab operator działa Krab

   Nie w Polin, nie dezinformuj. Tak jest w Austrii czy Niemczech. Płacisz procent w formie podatku od przewożonej kwoty ponad limit i masz z głowy. Tutaj zaś przez najbliższe kilkadziesiąt lat śledczy, prokuratorzy i urzędnicy mogą truć du.ę. Kolejna sprawa, nie każdy – tak jak być może ty – jest zbójem. W innych krajach, w tym i na Ukrainie są zwykli, szarzy ludzie posiadający majątki znacznie przekraczające wyobrażenie „zbója”. Gdyż tam jest wolność prowadzenia biznesu i buduje się klasa średnia.

  • Krystian from Dżamajka

   Powinni zabrać i przekazać na skarb państwa

 2. po co mieli zgłaszać i się tłumaczyć skąd mają, jak za nieujawnienie (o ile wykryją) grozi mandat i po sprawie?

  • Dokładnie, śmieszny mandat, jakby zabierało państwo (co i tak robi nam obywatelom) połowę tego co celnicy znajdą to by był jakiś pożytek chociaż a tak śmieszne to.

 3. A przepadek kontrabandy? Śmiech.

 4. Może kasa pochodziła z operacji na wnuczka lub policjanta Ciekawe czy się ich pytali skąd mają w przypadku tego co wracał autokarem

  • jak dostał mandat i go puścili, to na bank nie pytali. bo przecież jakby na całą sumę miał kwity udokumentowane, to by bez problemu zgłosił przewożenie gotówki bez żadnych konsekwencji…

 5. Menel a nie profesor

  Smiesznie niskie te kary

 6. Legalna kradzież w biały dzień.

 7. Bawarska szachownica

  Za co im ukradli w postaci mandatów,pewnie jechali do Polszy lub Germanii czyścić ze szrotu,zamiast im kraść celnicy powinni im nagrody dawać i wyróżniać za dobre uczynki.

 8. Wara wam skad mam moje i juz ale zlodzieje dostano premie za mandat

 9. Celnik to miał nagrodę, ale rok temu. Teraz to żyje bez dodatków, nagród kwartalnych, za zastępstwo, za wyniki, to dziad jest. Nie ma średniej krajowej nawet.

 10. Ważne że księża i cały kler się zaszczepił na kowid o czym media milczą. Ciekawe dlaczego…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska