Sobota, 30 marca 202430/03/2024
690 680 960
690 680 960

Nie chciał zatrzymać się do kontroli, wpadł po pościgu. Nastolatek nie miał uprawnień

Ryccy policjanci po pościgu zatrzymali 17-latka kierującego BMW. Młodzieniec nie miał zamiaru zatrzymać się do kontroli, do samego końca próbował uniknąć spotkania z mundurowymi.

Policjanci z Ryk dali sygnał kierującemu BMW do zatrzymania się. Ten jednak nie miał zamiaru spotykać się z mundurowymi i zaczął uciekać. W takcie policyjnego pościgu młodzieniec uderzył pojazdem w drzewo, a następnie kontynuował pieszo ucieczkę.

W pojeździe zostało dwóch mężczyzn. Jednym z pasażerów był właściciel pojazdu. Okazało się, że kierującym był 17-latek, który nie miał prawa jazdy, stąd jego decyzja o próbie ucieczki przed funkcjonariuszami.

Wkrótce nastoletni mieszkaniec Dęblina odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej i jazdę bez uprawnień. Właściciel pojazdu zaś odpowie za udostępnienie auta osobie bez uprawnień do kierowania. Postępowanie obu mężczyzn niebawem oceni sąd.

(fot. Policja Ryki)

12 komentarzy

  1. Prawa Jazdy nie miał, ale może miał Kartę Rowerową. Skoro Prawo Jazdy uprawnia do kierowania rowerem, to Karta Rowerowa powinna uprawniać do kierowania nawet ciężarówką.

    • A miałem cię z mądrego człowieka. Karta rowerowa uprawnia do jazdy rowerem do 18 roku życia.

      • Żartujesz chyba że uważasz Frania za mądrego człowieka ?

      • Karta Rowerowa uprawnia do kierowania rowerem każdego posiadającego taką Kartę, bez względu na wiek.
        To, że osoby pełnoletnie nabywają uprawnienia na rower z automatu, nie sprawia, że Karta Rowerowa u osoby dorosłej traci swoją ważność.
        Podobnie: osoba 17-letnia, która ma PJ kat. A, A1, B, czy B1 (obojętnie jakie) nie traci ważności swojej Karty Rowerowej. Podczas kontroli drogowej (gdyby kierowała rowerem) może pokazać policjantowi zarówno PJ, ale także Kartę Rowerową. PJ też uprawnia do kierowania rowerami.

    • Na każdą hulajnogę elektryczną powinno się mieć kartę motorowerową i OC.

      • Te hulajnogi, które nie spełniają warunków bycia hulajnogami to tak. Powinny być traktowane jak motorowery.
        Podobnie jak niektóre niby rowery elektryczne, które są motorowerami wyglądającymi jak rower. Jeżeli jedzie samo (nie wymaga kręcenia korbą) lub zbyt szybko – to wtedy to nie jest rower.

  2. Jeżeli właściciel był np. pijany, albo trzeźwy lecz posiada zakaz kierowania , to pod względem zminimalizowania odpowiedzialności karnej postąpili prawidłowo.
    Kierowanie bez PJ, to tylko wykroczenie. Kierowanie pod wpływem, czy wbrew zakazowi to są przestępstwa.

  3. myślę jak ustawodawca

    Skoro rower bez OC ma pierwszeństwo przed samochodem to samochód też nie musi mieć OC żeby mieć pierwszeństwo przed ciężarówką i pociągiem?

    • myślisz ale jakoś PO swojemu.

    • 1. Rower ma pierwszeństwo przed samochodem? Zawsze?
      2. Fakt posiadania OC nie wpływa na pierwszeństwo przejazdu. Samochód z OC nie ma pierwszeństwa nad samochodem bez OC.

    • W PoRDzie (o ile wiesz co to jest) w kwestii zasad pierwszeństwa przejazdu niema absolutnie żadnego znaczenia rodzaj pojazdu. Nie ma żadnego znaczenia czy kierujemy: rowerem, motorowerem, motocyklem, samochodem osobowym, czy ciężarowym.
      Jedyne różnice występują jedynie w szczególnych sytuacjach. Np. na przejazdach rowerowych. Ale to jedyny wyjątek jaki teraz mi przychodzi do głowy. Wszędzie indziej każdy kierujący (bez względu na to czym kieruje) powinien stosować się do reguł ogólnych ruchu drogowego.

Z kraju