690 680 960

Nie chcą mostu przez Wisłę w Kazimierzu Dolnym. O przeprawy starają się Zamość i Krasnystaw

Zgodnie z zapowiedziami, władze Kazimierza Dolnego i Janowca nie starają się o budowę mostu przez Wisłę, który miałby połączyć obie miejscowości. Z programu postanowiły za to skorzystać powiat zamojski i miasto Krasnystaw.

Ogłoszona została lista wniosków na dofinansowanie budowy przepraw w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów. Dotyczą one ogłoszonego w maju ub. roku programu budowy mostów na rzekach w całym kraju. Jego celem ma być usprawnienie komunikacji w regionach, gdzie rzeka stanowi poważną przeszkodę dla mieszkańców a najbliższa przeprawa jest znacznie oddalona. Ma to się przyczynić się do rozwoju gospodarczego oraz turystycznego. Jak wyjaśniał szef rządu, Polska to piękny kraj, poprzecinany rzekami. Dlatego też ważne jest, aby komunikacja pomiędzy poszczególnymi gminami, zwłaszcza tymi po przeciwległych stronach rzek, była łatwiejsza.

Według rządu program będzie finansowany z funduszu budowy dróg lokalnych. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewniał, że zakładane wsparciem państwa wyniesie do 80 proc., zarówno do dokumentacji, jak i samej inwestycji. Pozostałe 20 do 25 proc. środków będą musiały wyłożyć samorządy. Cały program ma być realizowany do 2025 roku a szacowany koszt ich powstania wyniesie 2,3 miliarda złotych.

Jedna z lokalizacji zaproponowana w maju przez rząd znajduje się w naszym regionie. Most przez Wisłę miałby połączyć gminy Kazimierz Dolny i Janowiec. Tymczasem od razu po ogłoszeniu programu oba samorządy niezbyt przychylnie odnosiły się do tych planów. Mianowicie budowa tego typu obiektu wiąże się również z dużymi zadaniami drogowymi. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na około 300 mln złotych. To zaś oznacza konieczność wyłożenia przez gminy minimum 60 mln złotych. Włodarze obu samorządów zapowiadali, że nie będą się starać o tą przeprawę, zwłaszcza, że nie jest ona aż tak konieczna, gdyż w oddalonych o 10 km Puławach znajdują się dwa mosty, którymi można się przedostać na drugą stronę rzeki.

Jak zapowiadali, tak też uczynili, gdyż na liście wniosków nie ma prośby o dofinansowanie mostu pomiędzy Kazimierzem a Janowcem. O środki finansowe na dokumentację projektową starają się samorządy z 14 województw, zgłoszonych zostało 75 planowanych obiektów. W naszym regionie z programu postanowili skorzystać powiat zamojski oraz miasto Krasnystaw. Pierwszy z samorządów planuje budowę mostu na rzece Wolica w miejscowości Zawoda w ciągu drogi powiatowej Sulmice – Zawoda, drugi zaś budowę przeprawy mostowej w Krasnymstawie na rzece Wieprz.

Nie oznacza to jednak, że rząd przeznaczy środki na te inwestycje. Wszystko dlatego, że szacowany koszt budowy wszystkich przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Tymczasem na realizację programu Mosty dla Regionów przeznaczono około 2,3 miliarda złotych. Dlatego też komisja złożona z przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zweryfikuje teraz dokumenty pod kątem formalnym i merytorycznym. Na podstawie rekomendacji komisji, Minister Inwestycji i Rozwoju podejmie decyzję o ostatecznie wybranych do dofinansowania projektach.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

6 komentarzy

  1. Budujcie ten most w Kazimierzu i głupot nie mówcie. Janowiec nie wie co traci miałby miliony turystów A to wierzę się z bogactwem.miastwczka.a tak to tylko 2 procent przeprawa się udają z Kazika na drugą stronę

  2. Polityczne, niech miasta tracą bo od pisu nie wezmą??!! Szkoda takich włodarzy.

  3. Janowiec to by może i skorzystał a Kazimierz? Prom w Bochotnicy kosztuje dychę od samochodu, na 30 mln przewozów wystarczy;) A najbliższa od Kazimierza możliwa lokalizacja tego mostu to właśnie Bochotnica… to już stara koncepcja kolejki linowej była lepsza…
    Roczny budżet gminy Kazimierz wynosi w 2019 28,5mln, gminy Janowiec 14,5mln- żeby zebrali te 60 baniek to na paaarę ładnych lat by się zadłużyć musieli….

  4. Po co most w Kazimierzu. Yachty nie będą mogły pływać przez to!

  5. słuszna decyzja – po cholerę tam most, prom wystarczy.

  6. Nie dziwi fakt, że Kazimierz mostu nie chce, bo duża część turystów ucieknie łącznie z przesunięcie bazy noclegowej. Ale dla Janowca to była ostatnia szansa na rozwój (w lecie jest jako tako, a zimą to miasteczko zasypia, nie ma nic). Prom nie jest wystarczający, wiem co mówię. Mam nadzieję że ludzie ocenia decyzję włodarzy.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt