Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nawet 15°C w weekend na obszarze woj. lubelskiego. Zima szybko nie nadejdzie

Coraz więcej wskazuje na to, że weekend minie pod znakiem wysokich temperatur. Na termometrach w regionie zobaczymy nawet 15°C. Opady deszczu nie są prognozowane. Opady śniegu prawdopodobnie nie wystąpią w naszej części Polski do końca miesiąca.

W piątek na obszarze województwa lubelskiego zaznacza się strefa frontu ciepłego wędrującego z południowego-wschodu na północny-wschód. Front ciepły objawia się dużym i całkowitym zachmurzeniem w regionie oraz mgłami. Dodatkowo dane radarowe wskazują na występowanie opadów deszczu i mżawki w regionie. Potwierdzają to dane ze stacji synoptycznych IMGW.

Do końca dzisiejszego dnia utrzyma się w regionie zachmurzenie duże oraz całkowite. Na termometrach w województwie lubelskie będzie od 10°C do 12 °C w najcieplejszym momencie. Występować mają słabe opady deszczu, które zaczną zanikać dopiero wieczorem, bądź w pierwszej części nocy.

Noc z piątku na sobotę minie pod znakiem zanikających opadów deszczu w regionie. Napływać ma ciepłe jak na listopad powietrze znad Morza Czarnego.Temperatura wyniesie od 7°C do 9°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresami i miejscami prognozowane jest więcej przejaśnień. Dodatkowo modele sugerują możliwość rozwinięcia się zamgleń oraz mgieł, które zaniknąć mogą dopiero rano w sobotę.

W sobotę Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, który w drugiej części dnia ulokuje się nad Cieśninami Duńskimi. Napływać będzie ciepłe powietrze z południowego-wschodu. W pierwszej części dnia mogą zalegać jeszcze niskie chmury Stratus oraz mgły, lecz wraz ze wzrostem temperatury zaczną one zanikać.

Pierwszy dzień weekendu minie pod znakiem zachmurzenia umiarkowanego oraz dużego chmurami piętra średniego oraz wysokiego. Nie są jednak prognozowane opady atmosferyczne, nie powinno zabraknąć chwil ze słońcem. Temperatura wyniesie od 13°C do 15°C. Nad Polską występować ma strefa dużego gradientu ciśnienia, dlatego prognozowany jest silniejszy wiatr z sektora południowo-wschodniego. Średnia prędkość wiatru wyniesie 25 km/h, natomiast w porywach do 50 km/h, który słabnąć ma dopiero pod wieczór.

Noc z soboty na niedzielę minie pod znakiem zachmurzenia umiarkowanego, okresami całkowitego. Temperatura wyniesie od 6°C do 9°C. Lokalnie powstać mogą mgły ograniczające widzialność poziomą poniżej 300 metrów. Niedziela według aktualnych prognoz numerycznych będzie mniej łaskawa w pogodzie dla mieszkańców województwa lubelskiego niż sobota. W dalszym ciągu napływać ma ciepłe i wilgotne powietrze z południowego wschodu. Zachmurzenie będzie jednak przeważnie duże oraz całkowite, dodatkowo zalegać mogą w regionie mgły i zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 12°C do 15°C. Opady deszczu nie są prognozowane.

Noc z niedzieli na poniedziałek przynieść może analogiczną aurę jak z soboty na niedzielę. Nie można wykluczyć mgieł oraz chmur niskich. Nie powinno jednak padać. W poniedziałek pozostaniemy w napływie powietrza z południowego-wschodu. Jesienią bardzo często adwekcja mas powietrza z tego kierunku przynosi dużo chmur niskich oraz rozwój licznych mgieł. Wynika to z charakterystycznych cech wilgotnego powietrza płynącego z rejonów Morza Czarnego.

Temperatura wyniesie od 9°C do 12° °C, zachmurzenie na ogół duże do całkowitego, chociaż modele numeryczne wskazują, że w niektórych miejscach naszego regionu możliwe są rozpogodzenia.

We wtorek kierunek napływu mas powietrza ulegnie zmianie na południowy. W rejonie Wysp Brytyjskich znajdzie się rozległy wieloośrodkowy niż, który po swojej wschodniej stronie ściągać będzie do Polski bardzo ciepłe masy powietrza. Dodatkowo na wschodzie Europy ulokowany ma być wyż.

Latem przy takim rozkładzie w polu ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym panowałby upał w Polsce. Jesienią jednak masy napływające z południa są znacznie chłodniejsze, dodatkowo operacja słoneczna jest dużo krótsza niż latem. Słońce znajduje się dużo niżej, co ma duży wpływ na dobowy wzrost temperatury.

Temperatura we wtorek wyniesie od 12°C do 14°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresami duże, ale nie są prognozowane opady atmosferyczne.

Wysokie temperatury panować mają również w środę, gdy w regionie będzie ponad 10 stopni, zbliżone wartości zobaczymy na termometrach w czwartek i piątek. Ciepły może być także przyszły weekend, gdy w regionie temperatura wzrosnąć może powyżej 12 stopni.

Analiza prognoz na dłuższy termin wskazuje, że do końca miesiąca czeka nas wyraźny deficyt opadów, co dodatkowo pogłębiać ma suszę w regionie. Niektóre modele sugerują, że nieco więcej deszczu może pojawić się dopiero w ostatnich dniach listopada.

Modele pogodowe są nadzwyczaj zgodne. Cyrkulacja południkowa utrzymać może się nawet do ostatnich dni listopada. Wiele wskazuje, że listopad w historii pomiarów meteorologicznych na obszarze Polski może okazać się rekordowo ciepły, Odchylenie temperatury w naszym regionie sięgnąć może nawet 5 stopni powyżej normy wieloletniej.

Odległe i wciąż zmieniające się prognozy wskazują, że istotne ochłodzenie może nadejść dopiero na przełomie listopada i grudnia, chociaż wyliczenia na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Andrzej wie lepiej. Będzie burza?