690 680 960

Naprzeciwko siebie stanęli przeciwnicy i zwolennicy budowy stadionu żużlowego w Lublinie (zdjęcia, wideo)

W środę na terenie, gdzie planowana jest budowa stadionu żużlowego w Lublinie, spotkali się przeciwnicy i zwolennicy tej inwestycji. Spotkanie to miało związek z programem na żywo „Zdarzenia” TVP3 Lublin.

W środę, w ramach programu TVP3 Lublin „Zdarzenia” – „Za i przeciw dla stadionu żużlowego w Lublinie”, przy ul. Krochmalnej spotkali się przeciwnicy i zwolennicy budowy stadionu żużlowego w Lublinie.

Na spotkaniu obecny był zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk oraz lubelscy radni. Po ich stronie stanęli kibice lubelskiego żużla. Z kolei po drugiej stronie obecni byli przeciwnicy budowy stadionu, m.in. mieszkańcy dzielnic sąsiadujących z planowaną inwestycją, a także miejscy społecznicy.

Prezydent i miejscy radni przedstawiali argumenty za tym, aby ten stadion powstał. Argumentowali to tym, że miastu potrzebny jest stadion wielofunkcyjny, który uzupełni sportowy charakter tej części miasta. Wskazywali również, że nie jest to inwestycja dla kibiców, ale również dla wszystkich mieszkańców Lublina. Obiekt taki dawałby jednocześnie możliwość organizacji nie tylko imprez żużlowych w ramach krajowych rozgrywek, ale i innych zawodów. Co więcej, byłby to stadion zadaszony, dający więcej możliwości i nie generujący nadmiernego hałasu.

Z kolei mieszkańcy i miejscy aktywiści przedstawiali swoje racje, przemawiające za tym, że taki obiekt nie jest w tym miejscu mile widziany. Przeciwnicy zaznaczali m.in., że Dolina Bystrzycy to wyjątkowy obszar w skali całego miasta. Ma ogromny potencjał rekreacyjny, niesamowite walory krajobrazowe. Stanowi korytarz ekologiczny. Teren ten, jak zaznaczali, z pewnością zasługuje na rzetelną i kompleksową rewitalizację tak, aby służył wszystkim mieszkańcom miasta, a jednocześnie zachował swe unikalne walory. Powstanie tutaj stadionu będzie się wiązało z degradacją tego obszaru. Co więcej, wskazywali, że inwestycja ta obniży komfort życia mieszkańców.

Przeciwnicy budowy zaznaczali, że stadion będzie generował hałas, zmniejszy dostępność terenów rekreacyjnych dla mieszkańców oraz ograniczy migrację zwierząt poprzez ogrodzenie terenu. Co jeszcze ważne, będzie miał wpływ na przepływ powietrza i pogorszenie jego jakości oraz znacznie zwiększy ruch pojazdów w tym rejonie miasta. I najważniejszy argument jaki wskazywali mieszkańcy to koszty jego budowy, które mogą przekroczyć znacznie zakładaną pierwotnie kwotę.

Przeciwnicy zarzucali władzom miasta, że aktualna lokalizacja stadionu została wskazana arbitralnie, bez dyskusji na temat innych możliwych miejsc, w których mógłby powstać oraz bez wskazania negatywnych konsekwencji, jakie za sobą pociągnie inwestycja.

Cały materiał z nagrania programu wkrótce będzie dostępny na stronie TVP3 Lublin.

 

 

Obecnie trwa zgłaszania uwag do projektu zmiany planu zagospodarowania terenu po dawnym Lubelskim Klubie Jeździeckim, który przewiduje na tym obszarze powstanie stadionu żużlowego. Link do ogłoszenia o wyłożeniu nowego planu : https://tiny.pl/rs8tv

(fot. wideo lublin112.pl)

71 komentarzy

 1. Nie dla stadionu żużlowego!!!
  Juz mamy stadion na zygmuntowskich.
  Raptem 7 meczów w roku! Teraz jest boom ale za 2,3 sezony spadną do 2 ligi i znowu bedzie chodziło po 500 osób.
  Lepiej za te pieniądze w tym miejscu zrobić ZOO zeby nie trzeba było z dzieckiem do Zamościa jeździć 😉

 2. Miejsce jest dobre, stadion, dworzec metropolitalny w budowie, brak blokowisk w bliskim sąsiedztwie. Ale zawsze się znajdą tacy co powiedzą nie bo nie. Hałas oczywiście będzie 24h 😉 A przy okazji teren w okolicy rzeki zagospodarować dla rekreacji, a tak nie ma nic.

 3. Można go zbudować na dawnych terenach po cukrowni. Blisko tory magazynu nikomu nie będzie przeszkadzać hałas itp. Chyba ze milosciwie nam panujący oddal tem teren deweloperom

 4. Ja pie… Poligon na Czechowie sprzedany pod bloki.
  Parking na lipowej -> plaza.
  Wieniawska -> mBank i inne bzdury.
  Cukrownia rozebrana i arena lublin. Tak z innej beczki. Widział ktoś ile kosztuje utrzymanie czegoś takiego :-))))
  Parking na 3-go maja. Już stoi jakiś moloch. Lublin jest 4-tym najbardziej zakorkowanym miastem w kraju.
  2-gi urząd skarbowy. Jest tam więcej pracowników niż petentów. Mieszkańcy strajkowali z powodu tej budowy i co. Nikt tego nawet nie wziął pod uwagę. Mają teraz wieżę przed oknami.
  Wystarczy kawałek zielonego terenu i już wielomilionowa inwestycja. Aby forsę wziąć i cH z ludźmi.
  referendum w strawie poligonu. Zamiast zapytać tylko okoliczne osiedla to głosowali wszyscy. Głosów z Czechowa i Sławina było za mało więc olali to.
  Mi stadion może i też by się podobał, ale to nie ja będę przy nim mieszkał. Jeżeli okoliczni mieszkańcy mówią nie to znaczy, że NIE i koniec tematu. Łatwo się gada jak to nie Tobie jest zabierane.

 5. Piotrze! 👍👍👍!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska