Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Najwięcej szkód zgłaszają właściciele skody octavii, najmniej zaś kierowcy BMW serii 3

24,2% wszystkich posiadaczy skody octavii deklarowało spowodowanie przynajmniej jednej szkody komunikacyjnej w swojej historii ubezpieczenia OC. Najmniej szkód deklarowali natomiast kierowcy BMW serii 3 (17,5%). Co ciekawe, ci pierwsi płacą za OC najmniej, drudzy najwięcej.

Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali deklaracje kierowców ubezpieczających się za jej pośrednictwem i wytypowali właścicieli najbardziej szkodowych modeli samochodów. Okazuje się, że wśród 20 najpopularniejszych w Polsce modeli, więcej szkód na swoim koncie mają kierowcy pojazdów o niższej mocy silnika.

Mała pojemność, dużo szkód

Obok właścicieli skody octavii (24,2%) najwięcej szkód deklarowali posiadacze forda mondeo (23,9%) i volkswagena passata (22,4%). Co ciekawe, jedynie auta z drugiego i trzeciego miejsca pierwszej dziesiątki posiadają z reguły dużą pojemność silnika. Pozostałe odznaczają się raczej niewielkimi pojemnościami. Najwięcej pod maską mają najczęściej pojazdy z końca tabeli. 

 

Model Historia deklaracji
szkód obecnych właścicieli
Model Historia deklaracji
szkód obecnych właścicieli
Skoda Octavia 24,2% Audi A6 20,3%
Ford Mondeo 23,9% Audi A4 20,1%
VW Passat 22,4% Renault Clio 20,0%
Skoda Fabia 22,3% BMW seria5 19,6%
Ford Focus 22,3% VW Golf 19,1%
Renault Megane 22,1% Fiat Punto 18,3%
Opel Vectra 22,0% Opel Corsa 18,2%
Opel Astra 21,8% Audi A3 18,0%
Honda Civic 21,2% BMW seria3 17,5%
Toyota Yaris 20,7% VW Polo 17,5%

 

BMW nie takie straszne

Wśród właścicieli 20 najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce najmniej szkód w swojej historii OC deklarowali posiadacze BMW serii 3 i volkswagena polo (17,5%). 3 miejsce pod tym względem zajęli kierowcy audi a3 (18%). Należy jednak pamiętać, że w całej historii ubezpieczenia mogli oni posiadać różne auta. 

 

Najwięcej szkód zgłaszają właściciele skody octavii, najmniej zaś kierowcy BMW serii 3

 

Wyniki dla najmniej szkodowych kierowców burzą w pewnym stopniu powszechny obraz kierowców BMW czy audi, którzy kupując samochód, oczekują silnych sportowych emocji, przez co mogą stwarzać większe zagrożenie na drodze. Są to też marki, których właściciele najwięcej płacą za OC. Jednak porównując oferty, mogą też najwięcej zaoszczędzić – komentuje Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor Operacyjny rankomat.pl.

Marka a cena OC

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w kalkulatorze rankomat.pl marek samochodów, najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia otrzymywali w 2020 r. właściciele skody (612 zł), toyoty (613 zł) i fiata (625 zł). Z kolei najdroższe, kierowcy BMW (853 zł), mercedesa benza (747 zł) i audi (741 zł).

Najwięcej szkód zgłaszają właściciele skody octavii, najmniej zaś kierowcy BMW serii 3

Pomimo korzystnych dla BMW deklaracji szkodowości, ich właściciele płacą za OC aż o 34% więcej niż posiadacze skody, którzy deklarują więcej szkód. Dzieje się tak, ponieważ  na ostateczną cenę polisy wpływ ma wiele czynników, takich wiek i miejsce zamieszkania kierowcy, czy marka i model auta, a nawet pojemność silnika pojazdu. 

Analiza powstała w ramach raportu RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem:

https://rankomat.pl/files/ranking-ceny-oc-2020.pdf

(fot. pixabay.com)

59 komentarzy

  1. Przed wyborami tefauen cały czas mówił że peło wygrywa ?

  2. Kto to sporządza, nie ma dnia żeby nie czytać o rozbitych mistrzach bmw. Najmniej bo chyba nie ma już kto zgłosić, albo nie ma czego (rozbity doszczętnie, albo z jego winy więc i tak nic nie da)

  3. No kur… Co drugi artykuł to wypadek z udziałem burakowozu a tu *** o takich statystykach ***

  4. FIAT królem jest!

  5. Prawdę mówiąc nie wiem skąd Rankomat bierze te ceny OC ? Faktem jest, że jak szuka się na ich stronie to są one bardzo wysokie w stosunku do realnie dostępnych cen OC. Nie mam 62 lat i daleko mi do nich i nie jestem rolnikiem, nikt mnie nie wypytywał o liczbę dzieci i stan cywilny a w Uniqa płacę OC = 443 złote od ładnych kilku lat ( ok 8-9). Nawet z ubezpieczeniem mieszkania nie zbliżam się do minimalnej kwoty OC. Tak więc statystyki obliczane przez Rankomat mają taką wartość, że w zasadzie nie należałoby o tym wspominać w żadnym artykule. Opieranie się na deklaracjach ile razy ktoś miał stłuczkę jest trochę dziwne, gdyż takie informacje mają ubezpieczyciele i na podstawie tego można by ustalić ile w ciągu np. 10 lat kierowcy mieli szkód OC i wtedy było by to bardziej zbliżone do rzeczywistości. Porównywanie % bez analizy wielkości wypłat z OC też zaciemnia, które auta generują wyższe wypłaty z OC.

  6. BMW zgłasza najmniej zdarzeń bo to z reguły poszkodowany zgłasza szkodę, czyli wnika z tego, że właśnie właściciele BMW najczęściej są sprawcami zdarzeń drogowych! W sumie nic nowego

  7. Bawarska szachownica

    Kapelusze że skody są tacy szybcy na drodze jak i z gąskami,a ich sprzęt zawodzi w każdej dziedzinie,ich żony się za nich wstydzą,zapytajcie dziewczyn do kogo chętniej wsiądą,do Citroena,fiata,skody,czy do mercedesa,audi,merola,ci co banują BMW są największymi nieudacznikami.

  8. Przecież to oczywiste, że octavie, mondeo i passaty robią najwięcej szkód bo tych aut jest najwięcej na ulicach. BMW 3 uczestniczy o 7% mniej w kolizjach mimo, że tych aut jest pewnie 2 razy mniej. Taka statystyka na szczątkowych danych nie ma sensu.