Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Najwięcej nowo wykrytych zakażeń HIV w historii Polski

Rok 2022 z 2384 nowo wykrytymi zakażeniami HIV był rekordowy w historii Polski. Był, ale już nie jest, bo bieżący rok zamknie się wyższą liczbą.

Tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń. Ile ostateczne będzie ich na koniec roku? Tego dowiemy się za kilka miesięcy. A ile osób żyjących z HIV jeszcze nie wie o swoim zakażeniu? Tego możemy nie dowiedzieć się nigdy. A przecież każdy, kto wie, że żyje z HIV i przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może zachować zdrowie i żyć normalnie do późnej starości.

Dlatego warto się testować, o czym przypominać będzie 29 listopada czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences.

– To już ósma taka akcja organizowana w przededniu Światowego Dnia AIDS, który jak co roku obchodzić będziemy 1 grudnia. W ten sposób Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences chcą przypomnieć, jak ważne są testy na HIV. Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy. I to przez cały rok, a nie tylko z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, przypadającego w tym roku między 20. a 27. listopada – powiedział Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae”.

O tym, że HIV nie należy się wstydzić przekonuje Dorota Stobiecka z „My, Rodzice – stowarzyszenie matek, ojców, i sojuszników osób LGBTQIA”:

– Dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci przeprowadziliśmy w tym roku szereg warsztatów na temat HIV i AIDS. Nagrania są dostępne na stronie myrodzice.org. Walczyliśmy i walczymy z pokutującym wciąż mitem jakoby osoby nieheteronormatywne były główną grupą narażoną na zakażenie HIV. A przecież HIV może dotyczyć każdego. Oprócz relacji z warsztatów polecam również zredagowaną przez nas na ich podstawie i także dostępną już wkrótce na naszej stronie broszurę odpowiadającą na pytanie „Czy bać się HIV?.

– HIV to dziś jedna z wielu chorób przewlekłych. Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna. Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testów w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie. Połączyliśmy w tej akcji siły z „Res Humanae”, bo wierzymy, że tylko działając razem z lekarzami i organizacjami pozarządowymi możemy zatrzymać HIV – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Najwięcej nowo wykrytych zakażeń HIV w historii Polski

fot. mat. prasowe

9 komentarzy

 1. ukraina i tzw. lgbt.

 2. No proszę, proszę. Jakoś tak dziwnie się składa, że czasowo ten wzrost zachorowań nakłada się z napływem [***] ze wschodu…

 3. uwaga na ratusz i zamek tam jest HIV dlaczego nie napiszecie tego wprost?

 4. Bezpieczne przewozy

  Najwięcej nosicieli jest z Afryki ! Tak z Afryki ! Dlatego gdy dajesz takiemu przybyszowi dostawcy jedzenia lub kierowcy aplikacji swoją brochę, to radzę się przebadać dziewczyno/kobieto, bo z hiv robi się AIDS i dziękuję good bye

 5. Amator Polskich pierogów

  No bez kozery tak długo myślały nad lekami na te chorobę bo już dawno wiedziały że będzie plaga chcieliśmy globalnej wioski. Wszystko wina tych amatorów orzechów w czekoladzie i rzeźbienia w glinie

 6. Wizy od PiSu dla przybyszów egzotycznych mają coś wspólnego ?nie mam wiecej pytań

 7. Najwięcej nosicieli (nosicielek) jest z Ukrainy. Nie jest to stygmatyzacją (chociaż same to sobie zrobiły) lecz stwierdzeniem faktu. To nie jest żadna tajemnica. Sprawdźcie WHO.

 8. Nom a moi znajomi mieli kolejarza z taka ze wschodu. Ciekawa jestem czy beda zalowac

 9. zarazone hifem bandy chetnie rozdawaly za darmo , na osiedlu polowa meneli tryperka mialo.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo