Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest podpis prezydenta pod Ustawą o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

We wtorek 4 stycznia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Przewiduje ona powołanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, zapewniającego szybką ścieżkę rekompensaty dla osób, u których wystąpiły działania niepożądane po szczepieniach.

Fundusz Kompensacyjny rozszerzy dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Państwo będzie miało możliwość udzielenia wsparcia finansowego osobom zaszczepionym, które doznały poważnych działań niepożądanych, a więc takich dolegliwości, które – choć spodziewane (wymienione w charakterystyce produktu leczniczego) – występują niezwykle rzadko.

W pierwszym roku swojego działania Fundusz obejmie szczepienia przeciwko Covid-19. Ustawa będzie w tym zakresie działać wstecz, to znaczy, że jej zasady mają zastosowanie od wykonania pierwszego szczepienia przeciw COVID-19 w grudniu 2020 r.

Maksymalna kwota świadczenia będzie wynosić 100 tys. zł. Obejmuje to zwrot kosztów leczenia (do 10 000 zł) oraz kwotę uzależnioną od dolegliwości zdarzenia niepożądanego (jak długość pobytu w szpitalu, ale też zabieg operacyjny, leczenie lub diagnostyka stwarzające podwyższone ryzyko, pobyt na oddziale intensywnej terapii).

– Warunkiem uzyskania świadczenia jest pobyt w szpitalu nie krótszy niż 14 dni, tak by to dodatkowe rozszerzenie odpowiedzialności państwa w stosunku do stanu obecnego nie obejmowało sytuacji mniej poważnych, np. związanych z poddaniem pacjenta jedynie obserwacji. Wyjątkiem jest wstrząs anafilaktyczny, będący stanem bezpośredniego zagrożenia dla pacjenta – tu wystarczy, by pomoc medyczna została udzielona w szpitalnym oddziale ratunkowym lub na izbie przyjęć – wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Rzecznik, wydając decyzję, będzie opierał się na opinii medycznej wydawanej przez zespół ekspertów z zakresu szczepień. Osobie niezadowolonej z rozstrzygnięcia będzie przysługiwało prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. O terminie rozpoczęcia przyjmowania wniosków Rzecznik Praw Pacjenta poinformuje niezwłocznie po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

(fot. pixabay.com, źródło RPP)

11 komentarzy

  1. Jak tooo? A miały być bezpieczne :(((

  2. Nie mam na mózga idę się zaszczepię i bede mieć NOPA!! a z NOPA bede miec na mózga

  3. No to teraz się zacznie!!

  4. i już jest pretekst żeby wypłacać pieniądze zasłużonym pisuarom.

  5. Dwa lata od pierwszego przypadku Covid… cały ROK od podanej pierwszej szczepionki i dopiero teraz FSKO dostało podpis…
    Warto dodać, że w przypadku zgonu FSKO nie działa i pozostaje skierowanie sprawy do sądu cywilnego… czyli nadal śmieją się ludziom w twarz…

    • W SĄDZIE CYWILNYM SPRAWĘ ROZSTRZYGNIE PODPIS NA DOKUMENCIE POTWIERDZAJACY ŻE SZCZEPIONKĘ DENAT PRZYJĄŁ PO DOGŁĘBNYM ZAPOZNANIU SIE Z WSZYSTKIMI INFORMACJAMI NA TEMAT SZCZEPIONKI I PRZYJĄŁ JĄ W PEŁNI ŚWIADOMY I DOBROWOLNIE. Takie wyroki już zapadaja w innych krajach.

  6. Pisane na kolanie

    Po co fundusz rekompensat za powikłania i zgony po zaszczepieni. Dziadki z rady medyczne przy premierze oraz celebryci medyczni mówili w mediach że preparat warunkowo dopuszczony do stosowania jest bezpieczny. Chcą zamknąć usta ludziom którzy przeżyli poszczepionkoea tragedię.

  7. Już widzę jak pacjent otrzymuje odszkodowanie.Chyba że się podzieli… może wtedy?

  8. Powikłania dopiero się zaczną

  9. Z państwowych pieniędzy oczywiście. Zagraniczne korporacje zarobiły na zakrzepionkach, gazie, inflacji, a z Polskich pieniędzy się Polakom zrekomensuje i odszkodowania zapłaci. Prywatyzowanie zysków, upublicznianie kosztów.

  10. Tylko zaprzestanie testów zakończy plandemię

Z kraju