Najlepsi kowale z całej Polski przyjadą do Wojciechowa

Kilka dni pozostało do tegorocznych Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej, jakie od 1984 roku odbywają się cyklicznie w Wojciechowie. Niezwykle ważnym elementem tegorocznych Targów będzie uroczyste otwarcie Alei Zasłużonych Kowali.

W najbliższy weekend w Wojciechowie odbędą się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, podczas których spotkają się najlepsi kowale z całej Polski. W tym roku swój udział zapowiedziało 17 drużyn kowalskich. Zmierzą się oni w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Targi rozpocznie
sympozjum, w ramach którego zostaną przeprowadzone wykłady na temat: „Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia” oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”.

W sobotę 13 lipca podziwiać będzie można kowali przy pracy podczas konkursu kowalstwa artystycznego. W swoich kuźniach przygotowali oni dwuosobową ławkę ogrodową, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. W tym dniu przewidziano również pokazy podkuwania koni, pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 2 lipca.

W niedzielę, oprócz pokazów kowalstwa, odbędzie się Konkurs o Nagrodę Publiczności. Mistrzowie na stoiskach targowych będą promować i sprzedawać swoje wyroby.
Kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz odlewania żelaza w piecu dymarskim. Niezwykle ważnym elementem tegorocznych Targów będzie uroczyste otwarcie Alei Zasłużonych Kowali. Znajdą się na niej pamiątkowe tablice z nazwiskami kowali, którzy angażowali się w organizację pierwszych Ogólnopolskich Spotkań i Warsztatów Kowalskich oraz w tworzenie Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Otwarcie muzeum zaplanowano na godzinę 14:30.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego. Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane są cyklicznie od 1984 r. Głównym celem wydarzenia jest ochrona
i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.

(fot. lublin112, nadesłane)

Zobacz również

1 komentarz

 1. I to dopiero jest atrakcja! Nie to co jakiś pokaz pierogów w pseudo klubie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7614zł 0.07%
  • GBP 5.0239zł 0.04%
  • EUR 4.4843zł 0.23%
  • CHF 4.1477zł 0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach