Konne patrole znów wyruszyły na szlaki. Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody obchodzi jubileusz (zdjęcia)

W miniony piątek rozpoczęła się kolejna letnia akcja Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. Jest to już 36 akcja, w której strażnicy będą przeprowadzać patrole konne i piesze o charakterze interwencyjno-informacyjnym na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także codzienną pracą przyczyniać się do utrwalenia jednej z największych atrakcji na turystycznej mapie Lubelszczyzny.

Uczestnikami akcji są głównie młodzi ludzie, których połączyła pasja do koni, przyrody i tradycji polskiej kawalerii. Wszyscy wykonują patrole społecznie poświęcając swój czas wolny na rzecz ochrony przyrody. Dzięki nim w Parku Narodowym jest o wiele czyściej, natomiast pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego notują o wiele mniej dewastacji przyrody, sprzętu oraz urządzeń które mają służyć turystom. Konne patrole stanowią również nie lada atrakcję dla turystów, z których większość jest przyjemnie zaskoczona ich widokiem.

Funkcjonująca od 1984 roku Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich wpisała się już na stałe w krajobraz Roztocza. Jej członkowie od lat prowadzą bowiem letnie akcje prewencyjno-informacyjne na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Konne patrole dbają nie tylko o przyrodę, lecz także o bezpieczeństwo przemierzających szlaki turystów. Co ważne, nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia, robiąc wszystko w ramach wolontariatu. Kontynuując tradycje polskiej kawalerii, biorą też udział w licznych uroczystościach patriotycznych.

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody jest jedyną tego typu strażą konną w naszym kraju, która jest oparta na zasadzie wolontariatu, oraz działającą na tak szeroką skalę i skupiającą w swoich szeregach tak wielu strażników. Powstała ona z inicjatywy członków lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Od samego początku strażnicy ściśle współpracują z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego. Bazą strażników jest leśniczówka Dębowiec. Uczestnictwo w akcji to nie tylko patrole, lecz również doskonała szkoła przetrwania, gdyż w leśniczówce czas zatrzymał się w XIX wieku. Nie ma tam prądu, woda czerpana jest z głębokiej na ponad 30 metrów studni, co stanowi nie lada wysiłek przy utrzymaniu koni, zaś posiłki przygotowuje się bez użycia nowoczesnych urządzeń.

W tym roku Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Na sobotę 10 sierpnia w Zwierzyńcu zaplanowano uroczyste obchody jubileuszu. Rozpocznie je msza święta w kościółku na wodzie, następnie na terenie Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego RPN odbędą się zawody kawaleryjskie, konkursy skoków, władania lancą oraz szablą.


(fot. Mikołaj Kołodziejczyk)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7509zł -0.68%
  • GBP 5.245zł 0.16%
  • EUR 4.5393zł 0.11%
  • CHF 4.0981zł -0.34%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”