690 680 960

Najdłuższy drewniany most w Europie znajdował się w naszym regionie? Brakuje wiarygodnych danych

Jeden z mieszkańców Dubienki, zgłębiający od lat historię swojej miejscowości, dotarł do ciekawych informacji na temat nieistniejącego już mostu. Mógł on być najdłuższy w Europie.

Nieistniejący most w Dubience w powiecie chełmskim był najdłuższym drewnianym mostem w Polsce i Europie? Tak podejrzewa mieszkający w tej miejscowości Damian, który od lat interesuję się historią swojej miejscowości. Z informacji jakie uzyskał, wysadzony w trakcie I Wojny Światowej drewniany most przez rzekę Wełnianka mógł dzierżyć dwa rekordy.

– Najdłuższy most w Polsce, czyli Most Solidarności, ma całkowitą długość 1712 metrów. Najdłuższy drewniany most w Europie miał z kolei długość 1285 metrów. Znajdował się w Wyszogrodzie i został rozebrany w 1999 roku. Nasz miał prawdopodobnie 1800 metrów, jednak nie są to oficjalnie potwierdzone dane – wyjaśnia Damian.

Postanowił więc zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat. Niestety w oficjalnych źródłach nie zachowało się praktycznie nic na ten temat. Są tylko pojedyncze fotografie prezentujące dawny most. Już na pierwszy rzut oka, prezentuje się on niezwykle okazale.

– Moim zdaniem sprawa jest warta uwagi. Może ktoś ma jakieś informacje na temat mostu w Dubience lub ktoś coś wie o dłuższych tego typu przeprawach w Polsce i Europie. Każdy może się przyczynić do ustalenia tych informacji – wyjaśnia nasz czytelnik.

Damian prosi o pomoc każdego, kto może pomóc w ustaleniu faktycznej długości mostu w Dubience, lub też posiada jakieś materiały związane z dawnym mostem. Kontaktować się można przez prowadzony przez niego profil o ciekawostkach historycznych Dubienki. (TUTAJ)

(fot. nadesłane)
2016-04-15 20:42:35

12 komentarzy

  1. To był najdłuższy most, bo mieszkańcy Dubienki wybudowali go wzdłuż rzeki.

    • To nie Warszawa zeby budowac moty czy tunele wzdluz rzeki. A wiec kolego idz spac! 😀

      • A swoją drogą to niewiarygodne, żeby most rozebrano około 1970 roku i nie było po nim jakiejkolwiek dokumentacji.

  2. Być może tutaj jest ten most zaznaczony?

  3. Proponuję zrobić w tej sprawie kwerendę w Archiwum Państwowym w Lublinie 🙂

  4. Ten most zaczynał się nad rzeką Wełnianką i kończył się nad rzeką Bug, prowadząc na Bystraki ( dziś Ukraina) tak mi mój dziadek mówił a pamiętał doskonale. Nazywano ten most „TRAKTEM”. Dodatkowo powiem, że wystarczy dziś zrobić pomiary tych odległości i będzie wiadomo jaka długość tego mostu była. Dziś jeszcze żyją ludzie, którzy go pamiętają.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Rodzinny na Rynku w Modliborzycach
Koncert: Śpiewajmy Piosenki Żołnierskie
Zlot motocyklowy w Szczebrzeszynie
Obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin
Piknik Rodzinny w Konopnicy