Najbezpieczniejsze place zabaw powstają w Lublinie

Bezpieczeństwo dzieci korzystających z placu zabaw to ogromna odpowiedzialność spoczywająca na barkach dorosłych. Inwestor, projektant i producent placu zabaw muszą działać w jednej drużynie, której celem powinno być stworzenie bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni do zabaw dla najmłodszych. Istotne jest zarówno odpowiednie zlokalizowanie placu zabaw, jak i jego właściwe wyposażenie – certyfikowane, zgodne z przepisami prawa budowlanego i wszelkimi normami. Takie właśnie bezpieczne, ale również maksymalnie ciekawe i inspirujące miejsca do zabaw dla dzieci tworzy lubelska firma Activeline.

Bezpiecznie, czyli zgodnie z przepisami

Projektowanie, budowanie i wyposażanie placów zabaw regulują przepisy prawa budowlanego (wszystkie urządzenia zabawowe i inne elementy znajdujące się na placu zabaw są elementami małej architektury) oraz zapisy znajdujące się w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Montaż każdego urządzenia wymaga zgłoszenia tego zamiaru (w formie projektu przygotowanego na odpowiedniej mapie i zgodnie ze sztuką projektowania) do miejscowego wydziału architektury.  Urządzenia montowane na placach zabaw mają z założenia służyć dużej liczbie dzieci, muszą więc być solidne, trwałe i wytrzymałe. Te cechy posiadać będą przyrządy zgodne z normami PN-EN-1176, czyli przeznaczone do użytku grupowego i publicznego.

Ze względów bezpieczeństwa istotne jest również odpowiednie usytuowanie placu zabaw, który powinien znajdować się w minimum dziesięciometrowej odległości od „okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów” (Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, § 40 ust 3.). Plac zabaw powinno również dzielić minimum 7 metrów od małego parkingu, a od większych: 10 lub 20 metrów.   

Bezpiecznie, czyli brak miejsca na kompromisy

Producent placów zabaw Activeline doskonale zna wszystkie przepisy regulujące zarówno lokalizowanie tego typu miejsc w przestrzeni publicznej, jak i wytyczne dotyczące samych urządzeń – sposobu ich montowania do podłoża, stref bezpieczeństwa wokół nich (strefy bezpieczeństwa niektórych urządzeń mogą na siebie nachodzić, w innych jest to wykluczone), amortyzującego podłoża, a także jakości użytych w toku produkcji materiałów. To firma, która nie idzie na żadne kompromisy jakościowe – projekt ma być w stu procentach zgodny z przepisami i normami, a jego realizacja nie budzić żadnych zastrzeżeń inspektorów podczas audytu sprawdzającego.

Bezpieczne place zabaw mogą być wykonane zarówno z doskonałej jakości drewna (odpowiednio zabezpieczonego przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych), jak i niezwykle trwałej i wytrzymałej stali. Decyzje o wyborze konkretnego materiału należy uzależnić od budżetu przeznaczonego na budowę placu zabaw (drewno jest z reguły tańsze niż stal) oraz otoczenia, z których plac zabaw powinien się harmonijnie komponować.

Właściciel Activeline, pan Marcin Taczalski podkreśla, że bezpieczeństwo jest dla niego kluczowe na każdym etapie tworzenia nowego miejsca do zabaw dla dzieci. Place zabaw Activeline projektują, budują i montują odpowiednio przeszkoleni, przygotowani i wyposażeni do wykonywania swoich zadań pracownicy, posiadający niezbędną wiedzę i umiejętności.

Bezpiecznie i inspirująco? To jest możliwe!

Lubelska firma w każdej swojej realizacji (a ma ich na koncie już kilkaset!) udowadnia, że zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa wcale nie oznacza budowania nudnych i przewidywalnych konstrukcji! Zastosowanie najwyższej jakości materiałów, gwarantujących maksymalną stabilność i wytrzymałość pozwala na wznoszenie nawet wysokich i bardzo rozległych budowli. Przykładem takich placów są choćby zestawy zabawowe HEXO Play, zajmujące nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni i pnące się kilka metrów w górę. Tego typu zestawy gwarantują doskonałą zabawę dzieciom w różnym wieku, oferując możliwość bezpiecznego wspinania się na kolejne piętra konstrukcji (oczywiście wewnątrz tejże) oraz korzystania z długich i zakręconych zjeżdżalni zamkniętych oraz prostszych, niżej umiejscowionych otwartych ślizgów.

Inspirujące place zabaw nie narzucają dzieciom sposobu, w jaki powinny spędzać na nich czas – cechuje je uniwersalność form i kolorów. Ciekawy plac zabaw powinien zachęcać do podejmowanie różnorodnych aktywności i umożliwiać wymyślanie i przeprowadzanie zabaw według własnych pomysłów. To pole do popisu dla dziecięcej kreatywności, która to może być rozwijana w przestrzeni gwarantującej bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo zależy również od Ciebie!

Nie możemy zapominać, że bezpieczeństwo naszych dzieci na placach zabaw zależy również od nas! Regulamin jest obowiązkowym elementem placu zabaw, a każda osoba rozpoczynająca zabawę na placu zabaw powinna zapoznać się z regulaminem danego miejsca. Zanim więc pozwolimy dziecku na eksplorowanie tej niezwykłej przestrzeni – poświęćmy chwilę na wspólne przestudiowanie zasad użytkowania poszczególnych urządzeń.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online