Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi duże ocieplenie do woj. lubelskiego. Szansa na 17 stopni

Pierwszy dzień listopada był dość chłodny w regionie. Temperatura w woj. lubelskim była o kilka stopni niższa względem normy wieloletniej. Jednak od 2 listopada do naszego kraju docierają cieplejsze masy powietrza z południa i południowego-zachodu Europy.

W czwartek termometry w regionie pokażą od 10°C do 12°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresami całkowite. Lokalnie występować będą słabe opady. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne są możliwe z chmur kłębiasto-deszczowych na południu regionu, zwłaszcza w drugiej części dnia. Nie jest to jednak wysokie ryzyko.

Najbliższej nocy pozostaniemy jeszcze w obszarze obniżonego ciśnienia. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Opady deszczu nie są prognozowane, ale możliwe są mgły ograniczające widzialność do 100 m. Utrzymać mogą się one do godzin porannych w piątek. Temperatura wyniesie od 5°C do 7°C.

W piątek do pierwszej części dnia utrzymają się mgły ograniczające widzialność poziomą do 100 metrów. Przez cały dzień prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite, lecz nie powinno padać. Miejscami prawdopodobne są większe przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia. Temperatura będzie wysoka jak na listopad. Na termometrach w regionie zobaczymy od 11°C do 13°C. Wiatr będzie słaby z kierunku południowo-wschodniego, średnia prędkość około 20 km/h, natomiast w porywach do 30 km/h.

Nadchodzi duże ocieplenie do woj. lubelskiego. Szansa na 17 stopni

Pierwszy dzień weekendu przyniesie więcej chwil ze słońcem. Wypogodzić powinno się już w pierwszej części dnia. Zaniknąć mają też mgły i zamglenia. Znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku układu niżowego, który przemieszczać ma się w sobotę wzdłuż zachodniej granicy Polski. My znajdziemy się po jego wschodniej stronie, dzięki temu napływać będzie ciepłe powietrze z południa Europy.

Zachmurzenie w sobotę na ogół małe do umiarkowanego, okresami duże, ale nie powinno padać. Temperatura w regionie wyniesie od 14°C do 17°C. Utrzymująca się strefa dużego gradientu ciśnienia w naszej części Europy sprzyjać ma wietrznej aurze. Średnia prędkość wiatru wyniesie 25 km/h, natomiast w porywach do 50 km/h z południa.

W drugi dzień weekendu czeka nas duże ochłodzenie. Wiele modeli prognozuje opady deszczu o charakterze jednostajnym. Natężenie opadów będzie przeważnie umiarkowane, okresami silne. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 8°C do 11°C. Graniczna wartość może zostać osiągnięta tylko przy granicy z Ukrainą.

W poniedziałek więcej chmur na niebie i maksymalnie 10 stopni w regionie. We wtorek prawdopodobnie temperatura wyniesie od 11°C do 13°C. Niektóre modele sugerują nawet 15 stopni w środę, zbliżone wartości są prognozowane także na przyszły czwartek, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

Ciężko na ten moment powiedzieć, ile potrwa południkowa cyrkulacja powietrza. Niektóre modele sugerują, że w ostatniej dekadzie listopada nadejdzie większe ochłodzenie i możliwe są przymrozki oraz śnieg w wielu regionach Polski.

Przesłanki o możliwym incydencie zimowym na obszarze Polski pojawiają się już w prognozach na przyszły tydzień, gdy przez nasz kraj mógłby przechodzić kolejny niż z południa. Jednak w naszym regionie utrzymają się jeszcze prawdopodobnie wysokie temperatury. O dużych zmianach w prognozach, poinformujemy w kolejnych prognozach.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. I po co wypisywanie tym bzdur.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo