690 680 960

Nad regionem przelecą satelity Starlink. Na niebie będzie widoczna świetlista linia

Dzisiaj nad regionem będzie można obserwować linię światła w wykonaniu uwolnionych w środę wieczorem satelitów Starlink. Lecące blisko siebie satelity utworzą na niebie jasną, świetlistą linię.

W czwartek nad regionem dwukrotnie będzie można obserwować linię światła utworzoną przez kilkadziesiąt satelitów Starlink. Wieczorem upłyną 24 godziny od uwolnienia kolejnych 60 satelitów grupy Starlink z rakiety Falcon 9. Obecnie satelity oddalają się od siebie, ale wieczorem rozciągną się na dystansie niespełna 100 kilometrów.

Po zachodzie słońca będzie można zobaczyć na niebie świetlistą linię utworzoną z satelitów. Widok może być spektakularny. W czwartek będą dwa takie przeloty, pierwszy pomiędzy 20:22 i 20:30, drugi zaś pomiędzy 21:56 i 22:00. Godziny te podane są dla centralnej Polski, więc należy się przygotować kilka minut przed zapowiadanym przelotem grupy Starlink.

W lepszym położeniu będą obserwatorzy we wschodniej Polsce. Tutaj niebo pociemniej wcześniej niż na zachodzie i pierwszy przelot będzie można podziwiać bez utrudnienia w postaci jasnego nieba. Linia pojawi się na całym niebie, od zachodniego horyzontu poprzez konstelacje Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa i Panny. Satelity następie przemieszczą się nad wschodni horyzont.

Podczas drugiego przelotu, satelity pojawią się na tle konstelacji Oriona, a następnie przemieszczą się do Jednorożca, gdzie po chwili znikną. Przelot będzie widoczny przez kilka minut.

(fot. YT)

27 komentarzy

 1. Kim Dzong Un to pyerwsza ofiara

 2. 😢😢😢 Po pierwsze: człowiek zaśmiecił Ziemię, czas na kosmos. Po drugie: inwigilowanie wszystkich państw

 3. Rychło w czas już w niedziele widziałem Lublin 112 śpi

 4. To nie żadne satelity, tylko kolejne światełka wyświetlane przez NASA na kopule. XDD

 5. ale news przecież one przelatują już od kilku tygodni\

 6. Kiedy będzie można jeszcze zobaczyć? Wczoraj po 20 nic nie dojrzałam…

  • Około 20:30 były słabo widoczne i rzeczywiście mogłaś nie zauważyć, natomiast od ok. 21:00 było już wyraźnie widać przelatujące satelity. Jeśli chcesz, możesz je sobie obserwować już najbliższej nocy. Sprawdź dzienną prognozę, na przykład na Heavens Above.

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas